Sosisli sandviç nasıl yapılır?

Ara öğünlerde, atıştırmalıklarda tüketilen sosisli sandviç, hızlı, kolay ve lezzetli besindir. İhtiyacınız olan tek şey bir paket sos...

 

Ara öğünlerde, atıştırmalıklarda tüketilen sosisli sandviç, hızlı, kolay ve lezzetli besindir. İhtiyacınız olan tek şey bir paket sosis ve bir tencere sudur. Ekstra lezzet için, sosisleri soslayabilir, dilediğiniz baharat veyahut sosları ekleyebilirsiniz.

Malzemeler

Sosis

Rende peynir, ketçap, mayonez, hardal, soğan (seçime bağlı)

Su

Sandviç ekmeği

Talimatlar

Ekstra lezzet ve aroma vermek için, kaynamadan önce suya sarmısak, karabiber, toz biber ve soğan koyun. Bu aromaları içine hapsedecek sosisler, gayet leziz olabilecektir.

Yıkanan sosisler tencereye dikkatli konur, yavaşça maşa kullanılarak konulmalıdır. Tersi halinde kaynar su üzerinize gelebilir.

Sosisler kaynamış suda 6 dakika haşlanır. Daha çok haşlamak sosisleri yumuşatacak yahut dağıtacaktır.

Eğer hemen yenmeyecekse, ekstra sosisler sıcak suda bırakılabilir. Unutmayın ki sosisli sandviç sıcak servis edildiği zaman güzel olur.

Sandviç ekmeklerinin arasına konan sosisler, ketçap, mayonez, hardal, turşu, yeşillikler, soğan, acı biber, rende peynir gibi besinler ile zengin halde servis edilebilmektedir 

Büyük bir tencereye soguk su konarak, ocağın altı en yüksekte yakılır. Su kaynarken, sosisler soğuk suda yıkanır ve bir bıçak yardımıyla sosislere içlerinin pişmesi için çizikler atılır.

Pişen sosisler, maşa kullanılarak kurutulmak üzere alınır. Havlu kağıda konan sosislerin, her yerinin kurutulması gerekir. Alternatif olarak tencerenin içindeki sosis ve suyu makarna süzer gibi, süzgece boşaltabilirsiniz.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Karışık pizza nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?