Gök mavisi dekorasyonda nasıl kullanılır?

Gök mavisi genelde mobilyacıların, tasarımcıların, holding rezidanslarının tercih ettiği renktir. Bu rengi kullanacak ofislerin eşya ...

 

Gökyüzünden esinlenerek oluşturulan gök mavisi, mavi ve beyazla oluşturulan ara renktir. Özgürlüğün rengi mavi ile barışın rengi beyazın karışımı olan gök mavisi, gökyüzünü simgelediği için genel olarak mutluluğun da rengidir. Huzur ve güveni temsilen oluşturulan bu renk bürolarda, kamu alanlarında ve evlerde çok tercih edilir. 

Gök mavisi genelde mobilyacıların, tasarımcıların, holding rezidanslarının tercih ettiği renktir. Bu rengi kullanacak ofislerin eşya tercihlerini açık renk mobilyalar ve ahşap tercihlerini ise beyaz kullanmaları tavsiye edilir. Mavinin vermiş olduğu ofisteki ferahlık hissini tazeler ve destekler. Yeşil bitkilerin de yoğunlukla kullanılmasıyla hem müşteriler aynı zamanda çalışanlar için uygun ortama dönüşür. 

Mobilyalar kahverenginin kestane ve ceviz rengi tonları tercih edilirse halılar kırmızı ve dekorasyon unsurları açık kırmızı renklerinde olmalıdır. Hem sıcaklığı hem samimiyeti aynı zamanda şıklığı yakalamak için kahverengi-kırmızı ve gök mavisi ideal renktir. 

Gök mavisi salonlarda, yatak odalarında, holde, koridorlarda iç-dış duvarlarda tercih edilebilecek bir renktir. Mekânlardaki boğuculuğu azaltır. Koyu renkler ile kullanıldığı zaman da odaya değişik hava katar.

Gök mavisi renk skalasında turkuaz ve deniz mavisi arasında kalan açık mavi kategorisi renk gruplarındandır. Koyu turkuaz olarak adlandırılsa da daha koyu bir renge sahiptir. 

 

Ofis sehpalarında mavinin tercih edilmesi de müşterilerin diğer işyerlerinden değişik hissetmesini sağlamaktadır. Çağımızda elektronik aletlerde de bu renkler kullanılabilmektedir. Örnek verirsek monitörlerde, iş telefonlarında, klavye ve farelerde bu renklerin kullanımı detay olarak küçük, etki olarak büyük bir değişiklik sağlamaktadır.

Bu renk soğuk renklerden olduğundan, turuncu, kırmızı ve de pembe gibi sıcak renk ve tonlar tercih edilmelidir. Soğukluğu olduğu kadar canlılığı da içerisinde barındırdığı için genç odalarında ve yatak odalarında seve seve kullanılan renklerdendir. 

Eşyalar gök mavisi ve tonlarında tercih edildiği zaman duvarlar beyaz ve tonlarında olmalıdır. Duvarlar gök mavisi tercih edildiği zaman ise eşyalarda kırmızı, mor ya da beyaz tercih edilmelidir. Genç odalarında sarı renk kullanılabilmektedir. Ebeveyn odalarında ise kırmızı veyahut mor tercih edilebilmektedir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Ortanca nasıl yetiştirilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?