Alabalık nasıl pişirilir?

Hepsinden önce balıklar temizlenir. Sos malzemeleri robotta çekilip balıklar bu sosa batırılır. Fırın tepsisine soslanmış balıklar di...

 

Tatlı su balıkları içerisinde lezzetiyle en fazla tercih edilen alabalık, değişik metotlarla pişirilebilir. Bunların başında ızgarası gelir. Ama fırında yapılmış olan alabalık da sevilerek tüketilir. 

Fırında Sebzeli Alabalık

Malzemeler

Sosu

Yapılışı

Hepsinden önce balıklar temizlenir. Sos malzemeleri robotta çekilip balıklar bu sosa batırılır. Fırın tepsisine soslanmış balıklar dizilir. Sonrasında halka halka doğranan, tuz ve karabibere bulanan soğan, patates ve domates aralarına gelecek şekilde yerleştirilir. 200-220 derecede öncesinde ısıtılan fırında üstleri kızarana kadar pişirilir. 

Tavada Alabalık

Malzemeler

Yapılışı

Alabalıkların yüzgeçleri ve karnı kesilip içindekiler ve solungaçları çıkarılır. Çeşme altında yıkanır. Sularını süzdürmek için kâğıt peçete üstünde bekletilebilir. Temizlenen alabalıklar ortadan ikiye uzunlamasına kesilir. Mısır unu ve buğday unu geniş bir kapta karıştırılır. İçine tuz ve karabiber de eklenir. Uzunlamasına kesilen balıklar bu karışıma bulanır. Kızgın yağda pişirilir. 

Fırında Alabalık

Malzemeler

Yapılışı

Sarımsaklar ezilir. Bir kapta zeytinyağı, nane, toz kırmızı biber, tuz, karabiber ve ezilmiş sarımsaklar karıştırılır. Karışım balığın her yerine gelecek biçimde sürülür. Hazırlanan balıklar güveç kabında yahut cam fırın tepsisinde önceden ısıtılan 170-180 derece fırında takriben 15 dk kadar pişirilir. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan İnsan sağlığına zararlı balıklar adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?