Bebek uyku tulumu nasıl kullanılır?

Uyku tulumunun ellerinde ve ayak kısımlarında manşet diye adlandırılan ribana bulunmalıdır. Bu kumaş bebeğimizin el ve ayak bilekleri...

 

Uyku bebeklerin gelişmesinde ve büyümesinde en ehemmiyetli faktördür. Bebek gıdaya ihtiyaç duyduğu kadar, uykuya da ihtiyaç duyar. Uyumak en temel zorunluluktur bebek için. İşte bu nedenle anneler ve babalar bebeklerinin en güzel ve en rahat biçimde uyuması için, kullanılabilir ve rahat bebek beşikleri alırlar.

Uyku tulumunun ellerinde ve ayak kısımlarında manşet diye adlandırılan ribana bulunmalıdır. Bu kumaş bebeğimizin el ve ayak bileklerini kavraması ve bebeğimizin ellerinin yahut ayaklarının uyku tulumunun içine kaçmaması içindir.

Kışın bebekler sıkça hasta da olabilirler. Bunun nedeni üzerlerini açmalarıdır. En hareketli zamanlarında olan bebekler, kışın üzerlerindeki nevresimi veyahut battaniyeyi kolay bir şekilde açabilirler. Bunu önlemek ve sorunu çözüme kavuşturmak için uyku tulumları üretilmiştir. Bebek uyku tulumları hayli kullanılabilir ve ergonomiktir.

Bebek uyku tulumu kullanılırken her şeyden önce bebek uyku tulumunun içine yerleştirilir. Bebeğimizin kolları ve elleri uyku tulumunun içine tam bir biçimde konmalıdır. Daha sonrasında uyku tulumu kapatılmalıdır. Bebeğe uyku tulumu giydirildikten sonra üstü ekstra bir örtüyle örtülmemelidir.

Uyku tulumu bebeğimizin üstünü açmasını engellemekle beraber bebeği sıcak tutar ve terini emer. Peki uyku tulumu nasıl kullanılmalıdır ve uyku tulumunun taşıması gerekli olan özellikler nelerdir?

 

Bebeklerin uyku düzeni sık değişir. Mesela kışın değişik saatlerde ve süreklerde uyuyan bebekler, yazın değişik saatte uyuyabilirler. Bu hal mevsimseldir. Hiçbir anormalliğin varlığını göstermez.

Bebek beşikleri hem rahat aynı zamanda kullanışlıdır. Bebek yaklaşık dört yaşına kadar bebek karyolasında yatabilir. Daha sonrasında çocuk odası düzenlenip, bebeklikten çocukluğa geçiş sağlanmaktadır.

Uyku tulumu 5-6 yaşına kadar kullanılabilmektedir. Önemli olan uyku tulumunun kaliteli ve sağlıklı malzemeden yapılmış olmasıdır.

Uyku tulumunun taşıması gerekli olan özellikler vardır. Mesela uyku tulumunun iç kısmı teri emecek kumaştan olmalıdır. Eğer teri emecek bir kumaş kullanılmaz ise uyku tulumu bebeğimizin hasta olmasına sebebiyet vermektedir.

Uyku tulumu alınırken, bebeğimizin yaşından minimum bir yaş büyük olan boyu tercih edilmelidir. Bunun nedeni bebeğimizin uyku tulumunun içinde rahat hareket etmesi ve reflekslerinin durağanlaşmamasıdır. Öte yandan çok da büyük tercih edilmesi halinde bebek içinde kaybolur. Bebeğimizin kolayca uyuması engellenmiş olunur.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Bebek bezi nasıl bıraktırılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?