Saçkıran bulaşıcı mıdır?

Saçkıran hastalığının kişide sıkça tekrarladığı bilinmektedir. Saçkıran, saç dökülmelerine neden olur, durur, dökülen bölümde saçlar ...

 

Saçkıran her bireyin korktuğu bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bağışıklık sistemi hastalıklarının temelinde sistemin kendine ait hücreleri yabancı olarak algılayıp bu hücrelere savaş açması yatar. Başlayan bu savaşta kıl kökleri çevresinde yer bulan hücreler kimyevi bir madde salgılamaya başlar. İşte bu kimyevi maddeler saçların hızlışekilde dökülmesine neden olur.

Saçkıran hastalığı bulaşıcı bir hastalık mıdır?

Saçkıran hastalığının kişide sıkça tekrarladığı bilinmektedir. Saçkıran, saç dökülmelerine neden olur, durur, dökülen bölümde saçlar çıkmaya başlar, sonra tekrar dökülmeler başlar. Bu bilgiye sahip olan insanlar bu halin bulaşıcılıktan kaynaklandığını düşünürler. Oysa bu bilgi yanlıştır. Bağışıklık mekanizmasının zayıflığından faydalanan bu hastalık bulduğu ilk anda tekrar eder.

Hastalığın tedavisinde değişik bitkisel yollar bulunur. Ama bu hastalık insandan kişiye değişik seyrettiği için daha fazla bireysel bir tedavi yöntemi belirlemek yararlı olacaktır.

Saçkıran hastalığı yemek içmekle veyahut solunum yoluyla bulaşmaz. Kimi insanlar kendilerine bulaşacağı düşüncesiyle saçkıran hastasının olduğu mekana girmek istemezler. Oysa bu davranış bütünüyle gereksiz bir davranıştır. Hastanın bağışıklık sistemiyle alakalı bir sorun olan saçkıran hastalığının benzer havayı solumakla bulaşması imkansızdır.

 

Saçkıran hastalığı insanları çok fazla korkutmasına karşın bulaşıcılık özelliği göstermez. İnsandan kişiye bulaşması ilgili değildir. Ailenizde herhangi birinde saçkıran hastalığı var ise ortak kullandığınız eşyalarla size geçmesi mümkün değildir. Fakat hijyenik olması açısından havlu, tarak gibi ortak kullanım malzemelerini ayırmak ve bireyselleştirmek önemlidir.

Saçkıran hastalığının nedenleri nelerdir?

Genetik faktörler de saçkıranın sebepleri arasındadır. Eğer ailenizin geçmişinde saçkıran hastalığı görülmüşse bu, sizin de potansiyel saçkıran hastası olabileceğiniz anlamına gelir.

Bu hastalığın net olarak bir sebebi bulunmamakla beraber hastalığı tetikleyen bazı etkenler bulunur. Bu etkenlerin başında stres gelir. Stres, çokca alanda olduğu gibi fiziki ve bedensel hastalıkların kökeninde yatmaktadır. Bu neden ile stresi hayatınızdan uzak tutmaya çalışmak kendinize yaptığınız en büyük iyilik olabilecektir.

Stresin dışında snisel etkenler de belirleyicidir. Bir sinir hastalığı bulunanlar saçkıran tehditi altındadır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Dirsek kuruması nasıl önlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?