Dirsek kuruması nasıl önlenir?

Birkaç doğal ve kolay yöntem ile dirseklerde oluşan kurumalarını önleyebilir ve istediğimiz görünüme kavuşmasını sağlayabiliriz....

 

Cildimizde en fazla şikayet edilen bölümlerden birisi de dirseklerdeki kurumadır. Dirseklerdeki cilt bölümünde kuruma olmasının temel iki sebebi vardır. Bu nedenlerden birincisi, dirsek kısmındaki cilt derisinin hayli kalın olması ve bu bölümde ölü deri hücresinin fazla olmasıdır. İkinci sebebi ise yağ bezlerinin dirseklerde olmamasıdır.

Birkaç doğal ve kolay yöntem ile dirseklerde oluşan kurumalarını önleyebilir ve istediğimiz görünüme kavuşmasını sağlayabiliriz.

Daha sonra banyodan sonra, gün içerisinde değişik zaman dilimlerinde ve gece uykuya yatarken dirsek bölümüne türlü nemlendirici özelliğe sahip kremler sürerek bu bölgeyi devamlı nemli tutarak kurumasına engel olabiliriz.

Dirsekleri banyoda yaptığımız bu işlem sonrası ölü hücrelerden kurtarmış oluruz.

Limon maskesi ölü derileri ciltten atmaya ve cildin canlılık kazanmasına yardım eden olabilecektir. Patates maskesi ise kuruyan dirseklerinizin yumuşamasına katkı sağlayacaktır.

Dirseklerimizdeki kuruluktan kurtulmak için banyo esnasında yumuşak bez yahut kese kullanılarak bu bölgeyi tam olarak ovuşturarak bu bölümdeki ölü hücrelerden cildinizi arındırabilirsiniz. Fakat kullanacağımız bez veya kesenin sert olmaması bu bölgeyi tahriş etmemek için önemlidir.

Dirseklerimizdeki ölü hücrelerden kurtulmak bile bu bölüme gözle fark edilebilmektedir bir canlılık kazandıracaktır.

 

Dirseklerde oluşan kurumaları önlemek ve bundan kurtulmak için ek olarak haftanın 2 günü 10 yahut 15 dakikalık yapımı gayet kolay ve stabil limon maskesi ve patates maskesi yapabiliriz.

Patates Maskesi

Bu maskenin yapımı gayet kolay ve pratiktir. Yapılmış olması için gereken olan malzeme 1 adet orta boy patates ve bir yemek kaşığı kadar süzme baldır.

Patatesi yeteri kadar haşladıktan sonra soğumaya bırakınız. Daha sonrasında soğuyan patates püre durumuna getirilir. Püre kıvamına getirmiş olduğumuz patatese bir yemek kaşığı süzme bal koyulur. Bal püreye tam olarak karışana kadar karıştırılır.Hazırlanan karışım dirsek bölümüne sürülür ve onbeş dakika bekletilince ılık suyla cildinizi yıkayabilirsiniz.

Hazırlanışı;

Hazırlanışı

Sıkacak kullanılarak limonlar sıkılır ve içine süt tozu eklenir. Karışım belli bir katılığa gelene değin üstüne su katılmak suretiyle karıştırılır. Macun seviyesine gelen karışım dirsek bölümüne sürülür ve onbeş dakika bekleyince ılık suyla yıkanır.

Limon Maskesi

Limon maskesinin hazırlanması için 3 adet limon, bir su bardağı süt tozu ve yeteri kadar su gerekir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Akupunktur kimlere uygulanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?