Kilo nasıl dengede tutulur?

Kiloyu korumak için vücudumuzda yer bulan protein, karbonhidrat ve yağ dengesinini iyi ayarlamak lazım. Uzun zaman fazla kilolarından...

 

Çoğu insan spor yaparak kilo vermeye çalışırken, bazıları da kilo almak için spora yönelirler. İki taraf da değişik çalışma yollarıyla amaçlarına ulaşabilirler. Bir de ideal kilosunda olduklarını ve bu kiloyu korumak için çalışanlar vardır. Esasen en kolay iş onlarındır.

En önemlisi denge

Kiloyu korumak için vücudumuzda yer bulan protein, karbonhidrat ve yağ dengesinini iyi ayarlamak lazım. Uzun zaman fazla kilolarından şikayetçi olup sıkı diyetler ve sportif aktivitelerle ideal kilosuna ulaşan insanlar, yemek ve spor konusunda kendilerini salınca verdikleri kiloları geri almaya başlarlar. Böyle bir durumla karşılaşmamak için dengeyi hep korumalıyız.

Kilosunu korumak için spor yapan insanlar, genellikle 'senin ihtiyacın yok spor yapmaya, kilon yerinde' gibi tepkiler karşılaşsa da esasen fit görünümü bozmamak için spor yapmaya ihtiyaç vardır. Çabuk geçen zamanda beslenmeye ve spora önem vermeyince kısa zaman içinde kendimizi tanıyamaz hale gelebiliriz.

Maddelerle kilo koruma yolları

Kilo korumak için dikkatli olunması gerekenler şöyle maddelenebilir:

Un, şeker ve tuz içeren yiyeceklerden mümkün hayli uzak durulmalı.

Günün içerisinde bolca su tüketilmeli. Sportif aktivitelerle uğraşıyorsak su tüketimi gün içerisinde 3 litrenin üstüne çıkarılmalıdır.

Her şeyden önce diyet disiplininden kopmamak gerekmektedir. Tabii ki yemek istediğimiz bol kalorili, lezzetli besinler olabilir. Bu besinleri tüketmek zararlı olsa da yine de nefsi köreltmek için küçük miktarlarla alınır 

 

Sofradan toptan tok kalkmamaya özen gösterilmeli. Tüm gün hiçbir şey yemesek bile bizi tutacak halde beslenilmeli, aşırıdan kaçınılmalıdır.

Diğer dikkatli olunması gerekli olan nokta, gün içerisinde çokca öğünden az az tüketmektir. Ufak atıştırmalar metabolizmanın devamlı canlı kalmasını sağlamaktadır. Böylelikle kilo alımı engellenir.

Beslenmeye dikkat ettikten sonra gün içerisinde özel olarak mümkün ise güneşin ilk saatlerinde yapılacak sportif aktiviteler kilo korunmasına yardım eder. 30-35 dakika normal temponun biraz üstündeki yürüyüşler veya 15-20 dakika düşük tempolu koşular metabolizmayı hızlandırma ve yağ yakımı konusunda yardım etmektedir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Boyun ağrısı ne zaman tehlikelidir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?