Pick hastalığının nedenleri

Pick hastalığının teşhisinde nörolojik muayenede reflekslerde bozukluk, hareketlerde tutukluk, ellerde titreme, konuşmada bozukluk gö...

 

Demans hastalıklarından biri olan pick hastalığı; sosyal davranış bozukluğu, konuşma yetisinin zaman geçtikçe işlevini kaybetmesi ve bir tür bunama olarakta tanımlanan beyin hastalığıdır. Pick hastalığı Arnold Pick tarafından 1892 senesinde, seneden seneye kişi fonksiyonlarında dönüşü olmayan bir gerileme olarak da tanımlanmış ve adını görüldüğü gibi Arnold Pick ‘ten almıştır.

Aşırı hareketlilik

Hafıza kaybı

Ruh durumunda aşırı değişme

Kişilik bozuklukları

Saldırganlık

Konuşmada ve konuşulanın anlaşılmasında güçlük

Başkalarının söylediklerini tekrarlama

Takıntılı davranışlar

Sözcük dağarcığında küçülme

Cinsel teşhircilik

Düşünce bozuklukları

Koordinasyon eksikliği

İdrar kaçırma

Hayattan uzaklaşma

Doğru karar verememe

Genel anlamda kaslarda güçsüzlük durumu

Aşırı iştahlı olma

Pick hastalığının teşhisinde nörolojik muayenede reflekslerde bozukluk, hareketlerde tutukluk, ellerde titreme, konuşmada bozukluk görülebilmektedir. Çekilen beyin filmlerinde fronto temporalde belli bir küçülme görülmektedir. EEG de normal sonuçlar elde edilebilmektedir.

Günlük hayatımızda türlü fiziki aktivitelere katılmak suretiyle, kitap okuyarak, beynimizi çalıştıracak aktif tutacak işler yaparak, dil öğrenerek, beslenmemizde yüksek kalorili besinlerden uzak durarak, stresten uzak durarak, sevdiğimiz kimselerle zaman geçirerek hafızamızı güçlendirebiliriz. Böylelikle bu tür hastalıklara yakalanma risklerini biraz olsun geciktirebilir yahut engelleme şansına sahip olabiliriz.

 

Depresyon

Aşırı alkol tüketimi

Takıntılı olmak

Beyne yeterli kan gitmemesi

Organik hastalıklar

Aşırı sakinleştirici almak

Kafa travmaları

Aşırı protein alımı

Hastalığın Genel Belirtleri;

Hastalığın Genel Sebepleri;

Pick hastalığının sebebi beyin hücrelerinde aşırı protein alımı ve birikmesiyle bu bölümdeki harabiyet, ağır sinir hücresi kaybı ve hücrelerin büzüşmesinden kaynaklı küçülme meydana gelmesidir. Hastalıkta meydana gelen ilk belirtiler ;kişideki davranış bozuklukları ve konuşma yetisindeki kayıplardır. Bunun sebebi de beynin fronto temporal yani beynin ön bölgesinin hasara uğramış olmasıdır. Dolaylı olarak bu bölgenin sorumluluğunda olan özelliklerde ( kişilik, sosyal davranışlar,akıl yürütme , konuşma yetisi gibi) hızla bozukluklar ortaya çıkarak kendini göstermeye başlamıştı

Alzheimer ile benzerlik gösteren pick hastalığı Alzheimere göre daha erken yaşlarda 40-65 yaş aralığında görülmektedir. Kalıtımın %50 geçiş sağladığı bilinmektedir. İkisi de bir tür bunama, unutkanlık gibi belirtilere sahiptir. Lakin Pick hastalığı tanımda da belirtildiği gibi benzer zamanda bir tür sosyal davranış bozukluğu, zaman geçtikçe konuşma yetisindeki bozukluk ve bir demans yani düşünce bozukluğu gibi belirtileride yanında taşımasıyla Alzheimer'dan ayrılır. Bu hastalık çok sinsi ve yavaş ilerler. Hastalığın ömrü 6-8 sene kadardır. Bu hastalıkta tam bir iyileşme ilgili değildir. Genel olarak ölümle sonuçlanır. Tedavisi Alzheimer hastalığına benzer tedavidir. Tedavide tam bir iyileşme olasılığı olmadığından asıl amaç kişinin yaşam standardını yükseltmektir. İlaçlar yanında psikolojik desteğe de ihtiyaç vardır .

 
 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Bel kireçlenmesi belirtileri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?