Perma çeşitleri

Daha küçük bigudilerle yapılmış olan perma çeşididir. Yapıldığı zaman kabarık, küçük ve sık kıvırcıklığı olan bir saç elde edilir. Ya...

 

Perma, senelerdir kıvırcık veya kabarık saç isteyen kadınların favori tercihi olmaya devam ediyor. Doğru uygulanıp doğru bakım yapıldığı zaman etkisi aylarca korunabiliyor. Böylelikle her gün saçı yıpratan fön ve maşa gibi uygulamalar olmadan istenen saç modeline sahip olunabiliyor.

İnce Perma

Daha küçük bigudilerle yapılmış olan perma çeşididir. Yapıldığı zaman kabarık, küçük ve sık kıvırcıklığı olan bir saç elde edilir. Yapılmış olması daha zahmetli ve uzundur, çünkü küçük bigudilerle az saç sarılır. Saçın tipine göre, kimyasalın saçta bekleme süresi bu teknikte uzayabilir. 

İnce perma tekniği, ince telli saçlara tavsiye edilir. İnce telli saçların en büyük sorunu olan sönüklük, ince permayla giderilebilir. Ek olarak ince telli saçların bu perma çeşidini tutması daha kolaydır.

Perma, belli kimyevi maddeler kullanılarak saça kıvırcık yahut istenen yoğunlukta dalga verme işlemidir. Kimi uyguladığına, kullanılan kimyasalın kalitesine ve istenen dalga biçimine göre kullanım süresi birkaç aydan 6 aya kadar değişebiliyor. Perma yaptırmadan önce perma çeşitlerini tanımak bu sebeple hayli önem taşıyor. Perma çeşitlerinden istenen bir tanesi saça uygulanabilir, ama saç uzmanları bu kararın saç tipine göre verilmesini öneriyorlar.

Perma Çeşitleri Nelerdir?

İri Dalgalı Perma

 Halk dilinde su dalgası olarak da bilinen perma çeşididir. İri dalgalı perma uygulanan saçlar doğal dalgaya sahipmiş gibi görünür. Bu görünüm tıpkı haziran ve temmuz ve ağustos aylarında deniz ve güneşin etkisiyle saçların aldığı dalgalı hale benzer.

 

İri dalgalı perma yapılırken kalın bigudiler kullanılmaktadır. İnce yahut kalın, yoğun veya az dalga fark etmeksizin, perma işlemlerinde hep benzer kimyevi kullanılmaktadır. Bu sebeple "saç daha az zarar görsün" diye daha iri dalga yaptırılmasına gerek yoktur. İri dalgalı permanın yapımı ve bakımı çok çok kolaydır. İri dalga perma yaptıranlar kolaylıkla fön çektirebilir, ekstra saç ürünü kullanmadan saçlarını kullanabilirler. Kalın telli ve/veya gür saçlı kişiler iri dalga permayı tecih etmeliler. Kalın telli saçların ince permayı tutması daha zordur ve zaten kalın ve gür olan saçlara büyük dalga yapılırsa daha rahat bir kullanım elde edilir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Saç düzleştirici nasıl temizlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?