Yutkunma zorluğu neden olur?

Yutkunma zorluğu yukarda bahsedilen yutkunma işlemi boyunca meydana gelebilecek bir sorun yüzünden oluşabilir. Yutkunma zorluğunun ik...

 

Karışık bir olay olan yutkunma işlemine çok faktör etki edebilir ve bu işlemi daha da zor bir duruma getirebilir. Bazı vakalarda yutkunma zorluğuna neyin neden olduğu belirlenemez lakin yine de bu rahatsızlığa sebebiyet veren belli haller vardır. Bu makalede yutkunma zorluğunun ne olduğunu ve nelerden kaynaklanabileceğini bulabilirsiniz.

Gırtlak kendini kapatmak suretiyle yemeğin soluk borusuna kaçmasını engeller.

Yiyecek kütlesini yutulacak hale gelene değin çiğneriz. Daha sonrasında dil bu yumuşak yiyecek kitlesini yiyecek borusuna doğru ittirir. Bu noktadan sonra yutkunma hareketi refleks olarak gelişir.

Görme, koklama ve tat – bir yiyeceği veyahut içeceği gördüğümüzde, kokladığımızda ya da tattığımızda çiğnemeyi daha kolay hale getirmek için tasarlanmış olan tükürüğü üretiriz.

Yutkunma zorluğu yukarda bahsedilen yutkunma işlemi boyunca meydana gelebilecek bir sorun yüzünden oluşabilir. Yutkunma zorluğunun iki çeşidi vardır;

Orofaringeal disfaji: Orada sorun ağızla ve/veya boğazla ilgilidir. Daha fazla nörolojik bir problemden kaynaklanır. Yani sinir ve kaslarla ilgili bir sorun vardır.

Özofajiyal disfalji: Bu tür yutkunma zorluğunda ise neden yemek borusu ile ilgilidir. Yemek borusunda oluşan tahriş veyahut tıkanıklık yutkunurken zorlanmaya neden olabilir.

Tipik bir yutkunma işlemi birkaç değişik kas ve sinir gerektirir;

Nedenler

Yüz felci: Yüz kasının düzgün çalışmaması yüzünden yüzün bir kısmında oluşan zayıflık ya da felç yutkunma zorluğuna sebebiyet verebilir.

 

Yılan ısırığı ve zehirler: Zehirlerde bulunan belli maddeler bazı kasları felç ettiği için yutkunma zorluğuna neden olabilirler.

Ağız kuruluğu rahatsızlığı: Ağzı ıslak tutmak için yeteri kadar tükürük bulunmadığı hallerde yutkunma da zorlaşır.

Yaşlanma: Yutkunma işlemi boyunca kullanılan kaslar zaman geçtikçe zayıflar ve yaş ilerledikçe yutkunma zorluğuna neden olabilir.

Radyasyon: Boyun ve baş bölümünden radyoterapi alan bazı hastalar yutkunma zorluğu çekebilir.

Yarık dudak ve damak: Hamilelik esnasında yüzde oluşan anormal gelişmeler de çocukta yutkunma zorluğuna neden olabilir.

Motor Nöron Hastalığı (ALS): Tedavisi olmayan bu hastalıkta omurilikteki ve beyindeki sinirler zaman geçtikçe işlevini kaybeder. Hastalık yutkunmada kullanılan sinirleri de etkileyebilir.

Çoklu skleroz: Merkezi sinir sisteminin kişinin kendi bağışıklık sistemi tarafından saldırıya uğraması sonucu oluşan bu hastalık yutkunma zorluğu sebepleri arasındadır.

Parkinson hastalığı: Gittikçe şiddetini artıran bu hastalık hastanın konuşma yetisini, yazmasını, motor nöronlarını ve diğer çok işlevini bozar.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Yüzdeki karıncalanma nasıl geçer? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?