Bebeklerde gribe ne iyi gelir?

Grip kendini çok hızlı biçimde geliştiren ve sürekli bir şekilde rahatsızlıklara neden olan bir problemdir. Her yaştan kimseyi etkile...

 

Grip kendini çok hızlı biçimde geliştiren ve sürekli bir şekilde rahatsızlıklara neden olan bir problemdir. Her yaştan kimseyi etkileyebildiği gibi bebekler arasında da sık bir biçimde gözlenmektedir. Çünkü bebeklerin bağışıklık sistemleri yeterli seviyeye gelmediği için gribe çok kolay bir biçimde yakalanmaktadırlar. Hassaten kış ayları gibi soğuk havaların hakim olduğu dönemlerde sık bir biçimde gözlenen gribin türlü sebepleri bulunur. Bebekler üstünde türlü belirtilerin bulunmuş olduğu gribin geçmesi için ailelerin yapması gerekli olan türlü tedavi yöntemleri bulunur.

Bebeklerde gribin geçmesi için yapılması gerekenler nelerdir?

Bebeklere grip karşısında kesinlik doktorun haberi olmadan ilaç veyahut aspirin verilmemelidir. Griple savaşmada verilecek yanlış ilaçlar daha negatif neticelere neden olabilir.

Ek olarak grip olan bebeğimizin güzel halde dinlendirilmesi ve bol ölçüde sıvı tüketmesi de grip karşısında etkili olur. Emzirilen bebeklere biberon kullanılarak bol halde sıvı verilmelidir. Eğer bebek normal halde katı gıda yiyebiliyorsa, hassaten C vitamini içeren meyve parçalarının verilmesi çok yararlı olacaktır. Bunlara ek olarak çorba yahut et suyu da grip karşısında etkili olur.

Grip geçiren bebeğimizin az daha iyi olması için üşümesi ve fazla derecede terlemesi engellenmelidir. Üstünde mümkün olduğu kadar bebeği sıcak tutacak kıyafetler giydirilmelidir.

 

Bebek ile yakın temasta bulunan ve hastalık geçiren veyahut geçirmenin eşiğinde olan kişiler bebekten uzak tutulmalıdır.

Bebeklerin çok fazla kapalı veyahut hava almayan yerlerde bulundurulmaması gerekmektedir. Ek olarak bebeğimizin ve bebek ile temas durumunda olan insanların temizliklerine önem vermesi gerekir. Devamlı bir şekilde bebeğimizin ve diğer insanların elleri yıkanarak temiz halde tutulmalıdır. Ek olarak belli periyotlar ile bebeğe grip aşısının yapılmış olması da bebek için yararlı olabilecektir.

Grip virüsleriyle bebeğimizin savaşabilmesi için bağışıklık mekanizmasının güçlü olması gerekir. Bunu yapmak için eğer bebek emzirilme dönemindeyse anne bölümünde devamlı olarak emzirilmelidir, eğer yemek ile besleniyorsa bağışıklık sistemini güçlendirecek yemeklerin bebeğe verilmesi bebek için yararlı olabilecektir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Bebeklerde kabızlık nasıl geçer? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?