Zona neden olur?

Zona nasıl bir hastalıktır? Zona hastalığının nedenleri nelerdir? kimlerde görülür?

 

Zona hastalığının oluşumunun tek nedeni ‘’Herpes Zoster’’ virüsleridir. Oldukça zor süreçler geçirmeye neden olan bu hastalık halk arasında genelde gece yanığı ya da kuşak hastalığı olarak bilinmektedir.

Zona hastalığının tek nedeni bir virüs olsa da günlük hayattaki bazı durumlar da hastalığın oluşmasına yardım etmektedir. Stres, travma, üzüntü, depresyon gibi bağışıklık sisteminin ciddi bir şekilde düşmesine neden olan durumlar hastalığın etki etmesine sebep olabilmektedir.

Bahsettiğimiz bu durumlar sebebiyle bağışıklık sistemi düştüğü zaman, vücut virüslerle ve enfeksiyonlarla olması gereken kadar başa çıkamaz ve virüsler bu sayede daha hızlı bir şekilde çoğalarak deride yayılmaya başlar.

Zona kimlerde görülür? Nasıl bir hastalıktır?

Bu hastalık genellikle yetişkin insanlarda görülse de çocuklarda da nadiren rastlanılmaktadır. Vücutta en fazla göğüs, sırt, boyun, karın, bel, kalça, yüz ve kafa bölgelerinde kendini gösteren hastalık öncelikle bant şeklinde bir görüntü meydana getirir ve sonrasında bu bölümlerde döküntüler olur ve su toplanmaya başlar. Bu su kabarcıkları da daha sonra kabuk tutup şiddetli ağrılara neden olur.

Virüs derideki sinirlerin kök hücrelerini kendine yuva yapar ve bu noktalara tutunur. Bu yumurtlama dönemleri hastalığa yakalanan kişilerin oldukça şiddetli ağrı çekmesine neden olur ve aynı zamanda deride kızarıklıklar ve aşırı derecede kaşıntılar oluşur. Hastalığı geçiren kişilerin vücutlarından virüs bazen çok uzun sürelerde bazense hiç atılmayabilir ve belirli bir zaman geçtikten sonra da virüs tekrardan aktif hale gelebilir. Virüs kıl köklerinde doğru zamanı bekliyormuş gibi vücudun bağışıklık sisteminin en düşük olduğu anı sabırla kollar ve doğru zaman gelince de kıl kökünden deriye doğru çıkar ve bu bölgede çoğalmaya başlar.

 

Zona Hastalığının ortaya çıkması yukarda anlattığımız nedenlerden dolayı bağışıklık sisteminin düşmesidir. Dolayısıyla bağışıklık sisteminin düşmesine neden olan şu faktörler zona hastalığını da tetikleyebilir diyoruz: Aşırı stres, üzüntü, depresyon, yorgunluk, uykusuzluk, beslenme bozukluğu, ışın tedavileri, kanser, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar, kaza ve zehirlenmeler, AIDS gibi…

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Halsizlik nasıl geçer? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?