Badminton nasıl oynanır?

Badminton, profesyonel olarak değil de zevk için oynanacaksa, neredeyse her yaş grubuna hitap eden, topun hafif olması nedeni ile yar...

 

Badminton, raket ve kaz tüyü bir topla oynanan bir spor olması ile tenisle benzerlik göstermektedir.

Hobi Olarak Badminton

Badminton, profesyonel olarak değil de zevk için oynanacaksa, neredeyse her yaş grubuna hitap eden, topun hafif olması nedeni ile yaralanma riskinin pek olmadığı nadir sporlardan biridir. Bu anlamda kişiyi çok zorlamaz ya da sakatlanmalarına neden olmaz. Rüzgarsız havada ya da kapalı spor salonlarında pratik bir biçimde oynanabilir. Keyifli zaman harcamak isteyenlerin malzemeleri ve münasip alanları mevcutsa hiç düşünmeden bu keyfi yaşamaları gerekmektedir.

Profesyonel Anlamda Badminton

Badminton, hayli hızlı oynanan bir spordur. Sporcunun kondisyonunun pek güzel olması gerekmektedir. Kondisyonu geliştirebilmek için, antrenörlerce düzenlenmiş, her yaş grubuna ayrı ayrı hitap eden bir çalışma programı hazırlanmalıdır. Yeni başlayanlara çok ağır antrenmanlar yaptırılmamalı; antrenmanlara, kendi vücut ağırlıklarına göre hafif koşular yaptırılarak başlanmalıdır. Sporcu, olabildiğince her gün antrenmanlara katılmalıdır. Ama çok uzun süren, yorucu antrenmanlardan kaçınılmalıdır. Bu gibi haller sporcunun fiziki gelişimini negatif yönde etkileyebilmektedir.

Yeni başlayan sporcuların yaşları küçük ise nerede ise her gün çalışmalılardır. Vuruş ve raketi tutuş tekniklerini erken yaşlardan başlayarak öğrenmek çok büyük bir avantajdır. Sporcular, badmintona ilk başladıkları zaman hemen oynamaya başlayamazlar. Antrenmanlarda tüy topa alışma sürecine dair gereken çalışmalar yaptırılıp, raketin doğru tutuşu öğretilmeye çalıştırılmaktadır. Bu süreç tahmin edilenden uzun olabilir. Raketin yanlış tutulması, ilerde çok zor düzeltilebilen veyahut hiç düzeltilemeyen bir kusur olarak kalabilmektedir.

 

İleri düzey badminton oyuncuları için, ip atlama, ağırlık çalışma, koşu çalışmaları ve ayak hareketi çalışmaları hayli önemlidir. Hassaten ayak hareketleri badmintonda hayli önemlidir. Badminton, bu yönüyle voleybola benzemektedir.

Badminton, teknik hareketler gerektiren yorucu ve sistematik bir spordur. Hobi olarak oynanmak istenirse nerede ise her insanın oynayabileceği eğlenceli bir oyundur. Ama profesyonel olarak oynanması söz konusuysa, küçük yaşlardan başlayarak ciddi antrenmanlara başlanması gerekli olan bir spor dalıdır. Eğlence için oynanan badminton ile profesyonel anlamda oynanan badminton arasında büyük bir fark vardır.

Badminton, 13.40 metre uzunluğunda, teklerde 5.18 metre, çiftlerde 6.1 metre genişliğindeki bir kortta oynanmaktadır. Amaç, tüy topu karşı sahanın içine düşürmektir. Sporcular, kortu ortadan ikiye bölen 1.55 yüksekliğinde bir filenin her iki bölümünde yer alırlar. Her sahada, birer veyahut ikişer kimselerden oluşan takımlar bulunmaktadır.

 

Badmintonun Kuralları Nelerdir?

Maça, servis atılarak başlanır. Servis atacak tarafın belirlenmesi için kura seçilir. Kurada kazanan takım veyahut kişi, istediği alanda maça başlama ve ilk servisi atma hakkına sahip olur. Lakin servisi atan oyuncu, topu fileye takarsa, dışarı atarsa, tüy topu tavana değdirirse, topa iki kez vurursa veyahut karşı taraf hazır olmadan oyuna başlarsa bu bir hata olarak sayılır. Ek olarak oyun prosesi içinde, karşı takımın dikkatini dağıtacak bir hareket veyahut karşı takımın sahasındaki topa yapılacak bir müdahale de hata olarak kayda geçilir. Tüm bunlar nihayetinde puan ve servis hakkı karşı takıma verilir.

Bir maçta her set 21 sayı üstünden oynanır. Setlerde 2’ye ulaşan takım kazanır. Eğer setlerde 1 – 1’lik bir eşitlik söz konusuysa, 3. set oynanır ve bu setin 11. sayısında saha değişimi yapılmaktadır. Ek olarak bu sette 11. sayıya ilk ulaşan kişi ya da takım, 60 saniyelik bir mola vermiş olur.

Bir sette puan durumu 20 – 20 ise set, puan farkının 2’ye ulaştığı sayıya kadar devam eder. Lakin 30, bir setin bitmesi için son sayıdır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Olta ile nasıl balık tutulur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?