Elazığ yemekleri

Yörenin en bilinen yemeklerinden biri Harput köftesidir. Klasik köfte malzemelerine ek olarak yarma ve bulgur içeren bu köfte bol sal...

 

Doğu Anadolu Bölgesi'nin önemli şehirlerinden Elazığ, çok geniş bir yemek kültürene sahiptir. Kendine munhasır takriben 150 yemek çeşidine sahip bu güzel ilimiz, Türk mutfak kültürünün bütün özelliklerini bünyesinde barındırır.

Yörenin en bilinen yemeklerinden biri Harput köftesidir. Klasik köfte malzemelerine ek olarak yarma ve bulgur içeren bu köfte bol salçalı, baharatlı bir yemektir. Harput köftesi, köfteler kızartılmadan yağlı ve salçalı suya atılarak yapılmaktadır. O nedenle Harput köftesi için bir çeşit Elazığ sulu köftesi de diyebiliriz.

Bunların haricinde keşkek, dolanger, pestil kavurması, kurut çorbası ve dilim dolma da Elazığ yöresine aittir. Bu lezzetler bölümde sürekli pişirilip tüketilen yemekler arasında yer bulur 

Elazığ yöresindeki yemekler çoğu zaman bol tereyağ, bol salça ve bol soğan ile yapılmaktadır. Kışın meyve ve sebzelerden mahrum kalmamak içinse neredeyse her tür meyve sebze kurutulur ve kurutulmuş olan bu ürünler kışın yemeklerde kullanılmaktadır 

Anadolu'da çokca bölümde olduğu gibi turşu, erişte, tarhana da kışa hazırlık olarak yazdan hazırlanır. Yörenin popüler tandır ekmeği, pestili ve orciği (cevizli sucuk) de yine daha önceleri bol bol yapılıp kilerde yerini alır.

Çok yörede yapılmış olan ve çok sevilen içli köfte de Elazığ'ın bilinen yemekleri arasında yer bulur. Bölgenin en fazla sevilen tatlarından biri olan içli köfteye küçük ve yuvarlak bir şekil verilir. Bazı yörelerde kızartılarak pişirilen içli köfte Elazığ'da kızartılarak pişirilir.

 

Taş ekmeği olarak da bilinen Harput ekmek tatlısı, Elazığ'a özgü çok pratik tatlıdır. Süt, un ve yumurta ile hazırlanan tatlı pişince üstüne yağ ve şeker sürülerek servis edilir. 

Gömme, Elazığ'ın lezzetli hamur işleri arasında en yaygın olanıdır. İç harcında ceviz ile birlikte kıyma veyahut kavurma kullanılan gömme, çıtır çıtır ve çok lezzetli börektir. Gömme kepekli undan yapılmaktadır. Pişince tepside servis edilen bu leziz börek, dilimlenmeden çatalla koparılarak yenir.

Elazığ yemekleri, büyük yer sofralarında siniler çevresinde toplanılarak yenir. Bu günlerde de Elazığ evlerinde bu yer sofraları kullanılır 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Fransız tatlıları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?