Pembe biberin faydaları nelerdir?

Pembe biberin doz aşımı son derece tehlikelidir bu neden ile emzirme ve hamilelik dönemindeki kadınların pembe biber kullanması tavsi...

 

Sakızağacıgiller ailesinden olan pembe bibe; karabiber ağacı, Brezilya biberi ve Amerikan biber ağacı olarak da bilinen bir ağaç çeşididir. Pembe biber ağacı çeşidine göre 5 ile 15 metre boylarına kadar uzayabilir. Sene süresince yeşil kalan yapraklara sahip olan ağaç beyaz ve sarı çiçekler açar. Pembe biber her ne kadar biber diye adlandırılsa da biber çeşidi değildir. Pembe biber adı ise ağacın meyvelerine verilen isimdir.

Pembe biberin doz aşımı son derece tehlikelidir bu neden ile emzirme ve hamilelik dönemindeki kadınların pembe biber kullanması tavsiye edilmez.

Pembe biberin anavatanı Brezilya ve Amerika kıtasının tropikal bölgeleridir. Pembe biber Akdeniz mutfağında hayli popülerdir ve balık gibi beyaz etlerin baharatlandırılmasında kullanılmaktadır. Pembe biber içinde benzer zamanda A, D, K ve E vitaminleri gibi çok değişik vitamin bulunmaktadır. Bu nedenle pembe biberin doğru şekillerde kullanımı insanların sağlığı için yararlıdır.

Pembe Biber Nasıl Kullanılır?

İyi bir temizleyici olan pembe biber ile hazırlanan losyon yaralar üstünde gayet etkilidir. Türlü et ve balık yemeklerinde ise baharat olarak kullanılmaktadır. Bundan hariç:

Losyon Durumunda: Pembe biber iyi bir temizleyicidir bu sebeple iyi bir karışım ile hazırlanan losyon çok cilt sorununa iyi gelir. Pembe biber tohumu, bal ve sirke karışımı ile hazırlanan losyon ise yaraların iyileşmesine yardım eder.

 

Toz Durumunda: Pembe biberin meyvelerinde elde edilen toz da pembe biber çayı gibi birçok soruna karşı kullanılmaktadır. Gün içinde 1-2 gram yenmesi yeterlidir.

Çay Durumunda: Pembe biberin meyveleri ile hazırlanan çay sindirim problemleri üstünde etkili olmaktadır. Pembe biberin çayını hazırlamak için ise 20 gram meyvenin 1 litre suda demlenmesi yeterlidir. Bu çayı gün içinde 2 yahut 3 kere içerek yararlarından yararlanabilirsiniz.

Bitkinin kaynatılması, meyvelerinin damıtılması ve en direkt yenmesi gibi kullanım şekilleri de mevcuttur. Pembe biberin yararlarından yararlanmak için var olan sağlık sorununa en ideal kullanım şeklini tercih edilmelidir.

Pembe Biberin Faydaları Nelerdir?

Enfeksiyonları önleyicidir.

İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir.

Sindirim sistemine yardım eden etkileri bulunmaktadır.

Mikropların öldürülmesine yardım eder.

Dezenfekte özellikleri bulunmaktadır.

Meyvelerinde reçine bulundurur.

İştah açıcıdır.

Diş ve diş eti hastalıklarına iyi gelir.

Yüksek tansiyonu düşürmeye yardım etmektedir.

Yaraların iyileştirilmesinde ve temizlenmesinde kullanılmaktadır.

Kan dolaşımını düzenler.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Demirhindinin faydaları nelerdir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?