Monopoly nasıl oynanır?

Monopoly geniş bir karton plaka üstüne yazılmış ve her biri değişik renkte olan semtlerden oluşur. Oyuna maksimum zarı atan kişi başl...

 

Arkadaş ortamlarında yahut evde aile bireyleri ile oynanılabilecek zevkli bir oyundur monopoly. Peki, bu oyun nasıl oynanmaktadır?

Monopoly geniş bir karton plaka üstüne yazılmış ve her biri değişik renkte olan semtlerden oluşur. Oyuna maksimum zarı atan kişi başlar. Oyunun başlangıcında, her bir kişiye 500 kadar oyun biriminde para verilir. Oyuna başlayacak olan kişi zarı atar ve gelen sayı kadar kutucuklar üstünde ilerleyerek bir semte gelir. Burası daha önce başkası kısmında alınmamışsa ve yeterli oranda parası var ise, bu semt tapusu karşılığında satın alınır. Eğer ki başka bir oyuncu, daha önceleri tapusuyla bir başkası tarafından satın alınmış bir semtte durursa, tapu sahibine kira ödemek zorundadır. Tapular değişik renklerdedir. Benzer renkte olanların her birini bir kişi alabilmişse oraya, maliyeti dahilinde ev yahut otel dikebilmektedir. Dikilen bu konutlar maliyetli olsa da, oraya konut dikildiği için diğer oyunculardan alınacak kira ise bir hayli artmaktadır. Bunun sayesinde, diğer oyunculardan para kazanırsınız. Oyunda ilk batan kişi oyunu kaybeder. Oyun nihayetinde iflas etmemiş olan kişi oyunu kazanmış olur.

Monopoly oyunu için hepsinden önce size eşlik edecek bireylere ihtiyacınız vardır. İki kişi ile oynanabilse de sıkıcı olduğu bir gerçektir. Azami 7-8 kişiyle oynanabilen bu oyunda, oyuncu sayısı zevkinize ve çevrenizdeki kişi sayısına göre belirlenmelidir. Bu oyunda asıl amaç, batmamak ve tabiri yerindeyse şehirde son ayakta kalan olmaktır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Saat farkı neden olur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?