Kızartma tenceresi nasıl temizlenir?

Temizleme işlemi yalnızca tencerenizle sınırlı kalmamalı; kızartma yağının doğa vermiş olduğu negatif etkiyi de düşünerek doğa için g...

 

Sebze kızartması hemen her bireyin seve seve tükettiği yiyeceklerin başında gelir. Bu yemeği yapmak için sebzeleri doğru tencerede kızartmak gerekmektedir. Kızartma tenceresini doğru kullanmak da doğru temizlenebilmesine bağlıdır. Doğru halde temizlenen kızartma tenceresi hem uzun ömürlü olur aynı zamanda insanların sağlığına zarar verecek boyutlarda bir tahribata uğramaz. Peki kızartma tenceresini doğru biçimde nasıl temizlemeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Temizleme işlemi yalnızca tencerenizle sınırlı kalmamalı; kızartma yağının doğa vermiş olduğu negatif etkiyi de düşünerek doğa için gereken temizliği de bu biçimde yapmanız gereklidir. Fazla yağından arındırdığınız kızartma tenceresini de içerisinde sıcak suyla yeteri kadar bekleterek kolay bir şekilde yıkamaya kullanıma hazır duruma getiriniz. Yağ kalınıtları yumuşamış ve çoğu zaman tencereden kendi kendine ayrılarak suya karışmış bir biçimde olan tencerenin içerisindeki artık suyu dökünüz. Yumuşak bulaşık süngerinin üstüne bir nebze güçlü yağ çözücü özelliğe sahip sıvı jel bulaşık deterjanını dökünüz. Sıcak suda biraz köpürttükten sonra tencerenin kenarlarından başlamak suretiyle içine doğru oval ve hafif darbelerle temizlik işlemine devam ediniz.

Kızartma tenceresinin yağ oranı fazla olduğundan ötürü süngerin bulaşık deterjanını sürekli durulamanız ve yenilemeniz gerekir. Bulaşık süngerinin sert tarafını kullanmanız önerilmez. Bu kısım tencereye çok zarar vermektedir ve temizleme işleminden sonraki ilk kızartmada tencere kullanılamaz hale gelebilir. Bundan dolayı tencerenin yağ oranı ne kadar fazla olursa olsun bulaşık süngerinin daima yumuşak tarafını temas ettirmelisiniz. Sıcak su ile bütün tencereyi durulayıp kurumaya bırakarak temizlik işlemini tamamlayabilirsiniz.

 

Kızartma tenceresini temizlemek için tencereyi yağlı durumda muhakkak uzun zaman bekletmemeniz gerekmektedir. İçine yağın tencerede çıktığı hizaya kadar sıcak su ekleyip bir zaman bekleyiniz. Bu bekleme süresi; uzun zaman boyunca kızartma için kullanılmış ve temizlenmemiş tencerelerde bir güne kadar çıkabilir. Sıcak suyun tencere içinde bekleme nedeni; yağ kalıntılarının fazla güç sarf etmeden kolaylıkla çıkmasını sağlamaktır. Aşırı yağlı kızartma tencerelerindeki yağı pet bir şişe içine boşaltınız ve içi yağ dolu olan şişeyi bulunduğunuz muhitteki kamuya açık alanların türlü yerlerine konan atık yağ toplama mekanizmalarına bırakınız.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Spor ayakkabı nasıl genişletilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?