Patates konservesi nasıl yapılır?

Konserve işleminde cam kavanoz tercih edilmelidir. Benzer zamanda patatesler isteğe göre salça, soğan gibi katkılarla da pişirilebili...

 

Hızlı yaşam kültürünün hakim olduğu günümüz dünyasında kolay yöntemler önem kazanmaya başlamıştır. Konserve yapımı ve kullanımı bu nedenle önemli hale gelir. Yemeklerde kolaylık sağlayan konserve yöntemi dondurucuda yer kaplamadığı ve her yerde hemen kullanım imkânı olduğundan dolayı ideal saklama yöntemidir. 

Konserve işleminde cam kavanoz tercih edilmelidir. Benzer zamanda patatesler isteğe göre salça, soğan gibi katkılarla da pişirilebilir. Patates potasyum, magnezyum, A, B12, C vitamini gibi çok vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin olduğundan pişirme suyu ve yağı korunmalıdır. Bir zehirlenme vakası olmaması için kavanozların hava almaması hayli önemlidir. Konservesi yapılmış ürünün güneşle direkt temasından da kaçınılmalıdır.

Patates dayanıklı gıdadır. Bu sebep ile taze tüketimi tercih edilir. Bu benzer zamanda vitamin ve mineral içeriği zengin olan patatesin besleyiciliği yönünden de önemlidir. Lakin konserve yapımı zaman tasarrufu sağlayacağından tercih edilebilmektedir 

Patates konservesi yapımı gayet kolaydır. Her şeyden önce patatesleri yıkamak gerekmektedir. Bu işlemi bir kapta az sirkeli ılık suyla yapmak daha iyi olabilecektir. Patatesin üstündeki toprak bütünüyle ayıklandığında patateslerin kabuğu soyulur ve küp küp doğranır. Bu noktada kızarmış patates konservesi veyahut haşlanmış patates konservesi yapılacaksa izlenecek yol farklılaşır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Avokado konservesi nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?