Ney nasıl çalınır?

Ney, ses kalitesinin bozulmaması için bakım isteyen bir çalgıdır. Nem, neyin çok önemli düşmanlarındandır. Çok nemli ortamlardan koru...

 

Direkt kimsenin ruhuna hitap eden ney, nota gönderen bir alettir. Ney, Türk Musikisi'nin ve Tasavvuf Musikisi'nin en ehemmiyetli enstrümanlarından biri olarak görülür. Neyde diğer müzik aletlerine söylenen 'çalmak' yerine, 'üflemek' tabiri kullanılmaktadır. Tarihte sagu adı verilen ağıt törenlerinde kullanılmıştır. 

Ney, ses kalitesinin bozulmaması için bakım isteyen bir çalgıdır. Nem, neyin çok önemli düşmanlarındandır. Çok nemli ortamlardan korunması gerekmektedir. Neyin bakımında önemli sayılabilecek bir nokta da neyin yağlanmasıdır. Bu bakım için kullanılacak en iyi yağ türü ince ve tortu bırakmayan susam yağıdır. Bant kullanılarak delikleri kapattıktan sonra, yağın ney içine dökülmesi ve ney içerisinde baştan uca gezdirilmesi gerekmektedir 

En basit haliyle ney üfleyebilmek için şunların yapılmış olması gerekmektedir. İlk başta neyin nasıl tutulacağı ve dudak pozisyonu önemlidir. Neyi doğru halde tutabilmek için sağ yahut sol yönler üfleyecek kişi için önemlidir. Eğer ki ney sağa doğru eğik tutuluyorsa sağ el sağ dizin üzerine koyulur. Sol elle de neyin son 3 deliği kapatılır. Parmakların delikleri tam anlamıyla örtmesine dikkatli olunur. Dudağın duruşuna ve doğru açıyı yakalayabilmek ney üflerken hayli önemlidir. Bunu yapmak için de neyin beşparesinin üst dudağı kesecek bir biçimde üflenmesi gerekmektedir. Bu üflemeler esnasında dışarıya çıkacak hava önlenmelidir. Bu yöntemi uygulayarak değişik pozisyonlarda üfleme çalışmaları yapılabilmektedir. Neyden ses çıkarmak biraz uğraşı ve sabır ister. Bu işlemler nihayetinde ney çalınabildiği görülecektir. 

 

Neye yapı itibarı ile çok basittir. Ney bu özelliği ile yüzyılardır vazgeçilmeyen bir müzik aleti olarak yaşamını sürdürmüştür. Son dönemlerde da önemi daha fazla artan bir çalgı aleti haline gelmiştir. 

Ney yapımı için budaklı kamış gerekmektedir. Bu kamış dokuz boğumdan ortaya çıkar. Boğumların biri birine eşit olması neyin daha kaliteli olduğunu göstermektedir. Altı tanesi üstte bir tanesi altta olmak üzere yedi delikten oluşur. Neye daha rahat üflemek için son zamanlarda başpare adı verilen bir parça eklenmiştir. Bu parça manda boynuzundan ve sert plastikten yapılabildiği gibi şimşir ağacından da yapılabilmektedir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Jazz gitar nasıl bir çalgıdır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?