Mide bulantısı nedenleri

Günlük hayatın içinde çok fazla mide bulantısı oluşturan haller ile karşılaşılır. Mide bulantısı halleri; sindirim sistemi sorunları,...

 

Mide bulantısı, bireyde kusacakmış hissi oluşturan ve çokca hastalıklığın belirtisi olarak meydana gelen rahatsızlık halidir. Mide bulantısına neden olan hastalığın bir an önce belirlenmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Mide bulantısını önlemek için ilaç tedavileri mevcuttur.

Günlük hayatın içinde çok fazla mide bulantısı oluşturan haller ile karşılaşılır. Mide bulantısı halleri; sindirim sistemi sorunları, uzun, yorucu ve virajlı yollarda yolculuk yaparken, rahatsız edici bir görüntü yahut koku ile karşılaşıldığında, yediğimiz besinler rahatsızlık verdiğinde ve hastalık hallerinde oluşur.

Mide bulantısının başlıca nedenleri

Stres ve Anksiyete mide bulantısına neden olabilir. Bu hali yaşayan insanların stresten uzak durmaları ve derin nefes alma egzersizleri gibi bazı stres yenme tekniklerini uygulamaları gerekmektedir.

Gastroenteritler, Mide ülseri, Migren, Safra kesesi taşı ve iltihabı, Aşırı alkol veyahut uyuşturucu kullanımı, Kemoterapi tedavisi ve uygulamaları, Karın içi cerrahi operasyonlar, İç kulak hastalıkları, Akut gastrit (mide yangısı), Beyinden gelen uyartıların mide bulantısı ve kusmaya neden olduğu merkezi sebepler, İleri derece böbrek yetmezliği, Kan şekerinin kontrolsüz olarak yükselmesi halinde meydana gelen diyabetik ketoasidoz, Şeker hastalığına bağlı midenin geç boşalması durumu, Kafa içerisinde basınç artışı, Kalp krizi, Hipertansiyon ve Psikojenik nedenler mide bulantısına neden olur.

 

Hamilelik döneminin ilk üç ayında oluşan mide bulantıları bayanların en sıkıntılı anları olur. Böyle zamanlarda mide bulantısı ve kusmanın nedeni psikolojik faktörler, bünyesel ve hormonsal değişimlerdir. Hamilelik döneminin ilerleyen gibi aylarda bulantı ve kusmalar yavaşça azalır ve 14 haftalarda biter. Psikolojik durumu iyi olmayan bireylerde bir hastalık olmasa da mide bulantısı oluşur.

Gıda zehirlenmesi(Besin zehirlenmesi) yemek tüketildikten hemen sonra mide bulantısı oluşturmaktadır ve genelde kusma ile sonuçlanır.

Belli ilaçların kullanılmaları halinde mide bulantısı yan etkisi gözlenebilir. Güçlü antibiyotik ve ağrı kesici kullanımında mide bulantısı ortaya çıkabilir. Bu yan etkileri ilaçların prospektüslerinde okuyabilirsiniz. İlaçların aç ya da tok olarak hangi hallerde içilmesi gerektiğine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Vücutta meydana gelen enfeksiyonlar mide kramplarına ve bulantıya neden olamaktadır. Parazidik enfeksiyonlar, mide bulantısı ve ishale neden olabilir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Kireçlenme belirtileri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?