Kanda iltihap neden olur?

Enfeksiyon da kandaki iltihaplanmaya neden olan başlıca etkenlerdendir. Türlü virüsler, bakteriler, mantarlar veyahut parazitler ile ...

 

İltihap vücutta türlü bakteriler nedeniyle meydana gelen ve vücudumuzun kendini korumak için oluşturduğu bir durumdur. Vücudumuzun her bölümünde gerçekleşebilir ve kimi zaman kana karışabilir. Kanda iltihap oluşumunun türlü sebepleri vardır. 

Kanda İltihap Nedenleri

Enfeksiyon da kandaki iltihaplanmaya neden olan başlıca etkenlerdendir. Türlü virüsler, bakteriler, mantarlar veyahut parazitler ile kapılan enfeksiyon vücudumuzun çokca kısmında meydana gelebilir. Vücudumuzun enfeksiyonla savaşması esnasında iltihaplanma ortaya çıkar. Bu hal bazen geçicidir ve enfeksiyonla birlikte vücudumuzdan kaybolur. Lakin ciddi enfeksiyonlarda iltihap da tehlikeli boyutlara ulaşabilir.

Türlü bağırsak hastalıkları da kanda iltihaplanmaya yol açabilir. Çevresel etkenler ve genetik yapı ile alakalı olan bu bağırsak hastalıkları, yalnızca bağırsakları etkilemekle kalmayıp hızla vücudumuzun diğer kısımlarına yayılabilir. 

Zatürre kanda iltihaplanma yaratan nedenlerin başında gelir. Zatürreye neden olan bir enfeksiyondur ve bu enfeksiyon akciğerde iltihaplanma yapar. Baş ağrısı, öksürük, terleme, halsizlik ve yorgunluk zatürrenin başlıca belirtileridir. Akciğerlerle alakalı olan ve kanda iltihaplanmaya yol açan diğer hastalık da tüberkülozdur. Tüberküloz halk dilinde verem olarak bilinir. Akciğerlerde meydana gelen bu hastalık vücudumuzun diğer kısımlarına de kolay bir biçimde yayılabilir ve bulaşıcıdır. 

 

Kas iskelet sistemi hastalıkları ile bağ doku hastalıkları da kanda iltihaplanma görülmesinin nedenleridir. Bu hastalıklarda bağışıklık sistemi düzgün çalışmadığı için bazı kıkırdak, eklem, kas veyahut kemik dokularında sağlıklı hücrelere saldırabilir veya enfeksiyon halinde onları koruyamayabilir. Bu da kana iltihap karışmasına yol açar. 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kansızlık neden olur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?