Limonlu tart nasıl yapılır?

Tart pişerken kremalı kısım kabarmaya devam edebilir. Ama fırın söndürülüp tart fırının içerisinde dinlenmeye bırakıldığında limonlu ...

 

Tart sevilen tatlı çeşitlerinden biridir. Bir çok meyve ile yapılmış olması mümkündür. Limonlu tart aroması yoğun olan bir tatlıdır. O nedenle ilk ısırıkta şerbetli tatlılarda olduğu gibi şeker tadı değil limon tadı ağza gelmelidir. Tart yaparken çok önemli püf nokta şekerdir. Hamurun ise hep terayağı tadı ve kokusu vermesi gerekmektedir.

Limonlu Tartın Püf Noktaları Nelerdir?

Tart pişerken kremalı kısım kabarmaya devam edebilir. Ama fırın söndürülüp tart fırının içerisinde dinlenmeye bırakıldığında limonlu tart sönerek güzel görüntü alacaktır. Tartın kalıptan kolay bir biçimde çıkması için tart kalıbı tercih edilmelidir. Borcam kullanılmış olduğu durumda tart çıkarılırken yapışıp dağılabilir. Ama yağlı kağıt ile kaplanılan borcamda pratik olarak tart pişirilebilir.

Hamuru İçin

Kreması İçin

Hazırlanışı

Limonlu Tart Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hamura hiç şeker koyulmadığından yavan ve kuru bir tat alır. Bu yüzden tart hamuruna tadı nötrleyecek kadar şeker eklenmektedir. Kremaya konulan şeker miktarında ise aromayı bastırmamasına dikkatli olunması gerekir. Kremanın temelini yumurtalar oluşturmaktadır. Bundan dolayı iyi çırpılmasına özen gösterilmelidir. Çünkü yumurtalar kremanın kıvamını ve kokusunu direkt etkilemektedir. Limonlu tartın kremasını yaparken dikkatli olunması gerekli olan en ehemmiyetli nokta şekerle beraber çırpılan yumurtaların bembeyaz olana dek karıştırılmaya devam edilmesidir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Madımak konservesi nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?