Cilt canlandırıcı maske önerileri

Doğal malzemeler içerisinde barındırdıkları mineral ve vitaminler ile cildi ayrıntılı olarak beslemek suretiyle, ihtiyacı olan vitami...

 

Sağlıklı ve canlı görünen bir cilt için evde doğal malzemelerle maskeler hazırlayabilirsiniz. Doğal maskelerle cildinizin ihtiyacı olan nem dengesini sağlayabilir, sarkmaları ve kırışıklıkları engelleyebilirsiniz. 

Cilt Canlandırıcı Maskeler

Bitki Çayı Maskeleri: Cildinizi beslemek için papatya çayını, canlandırmak için nane çayını, yatıştırmak için lavanta çayını, temizlemek için de adaçayını kullanabilirsiniz. Dilediğiniz çayı kaynatarak soğumaya bırakın. Soğuyunca pamukla yüzünüze sürün. 

Meyve Maskesi: 1 parça ananas, 2 parça mango ve 3 dilim papayayı 1 yemek kaşığı balla karıştırarak tam olarak ezin. Karışımı bir zaman dinlenmeye bırakın. Yüzünüze sürerek 15-20 dakika kadar bekleyin. Daha sonrasında ılık su ile yıkayın. 

Çilek Maskesi: 5 adet çileği püre durumuna getirerek 2 yemek kaşığı balla katıştırın. Yüzünüze sürerek 10-15 dakika kadar bekleyin. Dairesel hareketler ile ve çok sıcak olmayan su ile yüzünüzü durulayın. Çilek içerisinde barındırdığı minerallerle yüzü ayrıntılı olarak temizleyerek canlılık katar. Bal ise gözeneklerin daralmasına yardım etmektedir.

Portakal Maskesi: Portakal içerisinde barındırdığı C vitamini ile cilde canlılık vermektedir. Sıktığınız portakal suyunu için ve sıkarken çıkan posasını sakın çöpe atmayın! Portakal posasını balla, yulaf ezmesi ile veyahut yoğurtla karıştırarak yüzünüze sürün. Portakalın cildinize vermiş olduğu canlandırıcı etkiyi kısa zaman içinde fark edeceksiniz.

 

Nane Maskesi: Bir fincanın yarısı kadar ezilmiş salatalığı su eklemek suretiyle ısıtın. Üstüne birkaç adet taze nene yaprağı eklemek suretiyle beraber kaynatın. Soğuyunca cildinize sürerek onbeş dakika kadar bekleyin. Ilık suyla durulayın. Nane ve salatalık cildinizi ferahlatarak hava almasını sağlayacaktır. 

Salatalık Maskesi: 1 adet salatalığı rendeleyerek yoğurtla katıştırın. Yüzünüze sürerek on dk kadar bekletin. Ilık suyla durulayın. Salatalığın canlandırıcı ve ferahlatıcı etkisini hissedeceksiniz.

Doğal malzemeler içerisinde barındırdıkları mineral ve vitaminler ile cildi ayrıntılı olarak beslemek suretiyle, ihtiyacı olan vitaminleri de kazandırır. Maskeleri hafta içinde 1 kez düzenli biçimde uygulayabilirsiniz.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Çıtçıt saç nasıl yıkanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?