Tirsi nasıl bir balıktır?

Tirsi için üreme zamanı ilkbahardır. Böyle anlarda sürüler durumunda toplanan balıklar yumurta dökmek gayesi ile nehirlere giderler. ...

 

Clupeidae ailesinin bir üyesi olan tirsinin bilimsel adı alosafintadır. Balık en fazla Akdeniz'de yaşar. Genelde boyu 50 santimetredir. Boyu 70 santimetreye kadar ulaşan çeşidi de vardır. Bu tür en fazla Norveç'ten başlamak suretiyle Akdeniz ve Karadeniz'i içine alan bölümde bulunmaktadır 

Tirsi için üreme zamanı ilkbahardır. Böyle anlarda sürüler durumunda toplanan balıklar yumurta dökmek gayesi ile nehirlere giderler. Erkek balık nehre ulaştığında dişiden daha yukarıya çıkar. Oluşan gelgit sırasında dişi yumurtalarını döker. Üreme kısmında önce erkek balık gider. Yumurtadan çıkan balıkların erginlik zamanı erkek balıkta 3 yaş dişi balıkta ise 5 yaştır. Tirsi balığının ömrü 6 ile 7 yıldır. 

Tirsi balığı için en ideal yaşam alanı denizlerin ılıman ve az soğuk olduğu nehir ağızlarına yakın sahalarıdır. Orta sularda büyük sürüler durumunda görülmektedir. Sürüdeki balıklar eşit aralıklar ile ve benzer hızla hayli nizami bir şekilde yüzerler.

Hayli kılçıklı olan tirsi bir o kadar da lezzetli tada sahiptir. En fazla ızgarası tercih edilir. Tuzlanıp veya tütsülenerek de tüketilir. 

Tirsi balığı elips şeklindedir. Gövdesinden yan tarafına doğru yassı bir biçimdedir. Ringayı andıran bir hali vardır. Yandan bakıldığı zaman gövde kısmı yüksekçe durur. Göz ve kafası ince bir yapıya sahiptir. Ağzı ise bir hayli miniktir. Büyük olan tirsilerin çenelerinde diş bulunmaz. Üst çene kısmı orta çizgide girintili, alt çene ileriye doğru çıkıntılı bir biçimdedir. Solungaç kapaklarında etrafa ışın gibi yayılan hafif kabarık çizgiler bulunmaktadır. Sırtı koyu renktedir. En hakim renk tonu yeşil, mavi renktedir. Yan bölümleri gümüş renkte olan balığın karnı ise beyazdır. Dişi tirsi balıklarının her iki yanında da yedi sekiz adet benek vardır. Benekler genel olarak siyah renktedir. Erkek balık dişi balığa oranla daha iri bir yapıdadır. İki cinsi ayıran diğer bir özellik ise solungaç yanlarında bulunan yapraklardır. Dişi tirsi balığında kırk ile altmış arasında yaprak vardır. Bu hal erkek balıkta seksen ile yüz arasında değişir. 

 

Tirsi yalnızca sırt yüzgeci olan balıklardandır. Anüs yüzgeci geride bulunmaktadır. Karın ve göğüs yüzgeçleri küçük yapıdadır. Kuyruk süzgeci biçim olarak çatalı andırır. Pulları gövde derisine tam olarak yapışmamış haldedir. Ufak yapıdaki pullar ağırlıklı olarak gümüş renktedir. 

Tirsi planktonlar ile beslenen balıklardandır. Boğazındaki besini süzgeci ile ayırır. Büyük tirsinin solungaçlarında çokça bulunan yapraklar vesilesiyle küçük planktonları pratik olarak ayırt eder. Solungaçlar suyu süzmeye yardım etmektedir. En sevdiği besinler küçük balıklar, kopedod ve kabla larvasıdır. Solungaç yaprakları daha ince olan balıklar ise kabuklu canlılarla beslenir. 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Muzlu tart nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?