Nubuk bot nasıl temizlenir?

Nubuk botlarınızı temizleyince temizliğinin uzun sürmesi için yağmurlu havalarda fazla kullanmamaya çalışmalısınız....

 

Ayakkabılarınız düzenli bakım ister. Bilhassa ekim ve şubat ayları arasında giyilen çizme ve bot cinsi ayakkabılar, yağmurda, çamurda ıslanıp battığından daha sık temizlenmeleri gerekmektedir. Deri, süet veyahut nubuk özellikli her bot veyahut çizme değişik uygulamalarla temizlenmelidir.

Nubuk botlar nasıl temizlenmeli?

Nubuk botlarınızı temizleyince temizliğinin uzun sürmesi için yağmurlu havalarda fazla kullanmamaya çalışmalısınız.

Nubuk özellikli botlarınızın temizlenmesi safhasında önce botların durumunu değerlendirmelisiniz. Eğer botlar ıslaksa mutlaka müdahaleden önce kurumasını sağlamalısınız. Bunu yapmak için bir kurutma aleti kullanmamalı veyahut direkt güneş ışığına bırakmamalısınız. Bunların yerine botların kendi kendine kurumasını sağlamalısınız.

Nubuk, ıslandığında hızlı şekil değşikliğine uğrar. O nedenden dolayı botlarınız eski formunu kaybedebilir. Özel olarak bahsettiğimiz uzun model bir botsa hoşunuza gitmeyecekbiri görüntü oluşabilir. Şekil değişikliğinin oluşmasını önlemek için botlarınızın içine birer bez parçası veya gazete kağıdı koyabilirsiniz. Nubuk botlarınızı temizlemeye devam ederken içerisindeki bez veyahut gazeteleri çıkarmayın.

Botlar kuruduktan sonra bir fırça kullanarak fırçalayarak çamurlarının dökülmesini sağlayın. Fakat bu işlemi yaparken nubuk botlarınızın duyarlı yapıya sahip olduklarını unutmayın ve yavaş hareket etmeye özenli olun. Fırçalama aşaması tamamlanınca nubuk silgisi (nubuk zımparası) vasıtasıyla botlarınızı temizleyin. Nubuk yüzey temizlemenin en etkili yolu nubuk silgisi kullanmaktır. Nubuk botlarınızı temizlerken nubuk silgisinin yanında nubuklar için özel spreyler de kullanabilirsiniz.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Buzdolabının içi nasıl temizlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?