Lazer epilasyon zararlı mı?

Lazer epilasyonda görülebilecek yan etkilemektedir leke ve yanıklardır. Bu riski en aza indirmek için kıla en doğru dalga boyunu uygu...

 

Epilasyon kadınlar ve erkekler tarafından sıkça kullanılan istenmeyen tüylerden kurtulma yönetimi olsa da oranla çok çok yeni yöntem olan lazer epilasyonun zararları hala araştırılıyor. İnsan vücudumuzu üstündeki etkileri doktorlar tarafından zararsız olarak açıklansa da değişik lazer epilasyon makineleri farkla dalga boylarına sahiptir ve vücut üstünde değişik etki ve tahribatlar yaratabilirler.

Lazer epilasyonda görülebilecek yan etkilemektedir leke ve yanıklardır. Bu riski en aza indirmek için kıla en doğru dalga boyunu uygulayan  alexandrite laser tipi makinalar tercih edilmelidir. Lazer işlemi sonrası güneşlenilmemeli, 3 hafta boyunca güneşten özel olarak sakınılmalı maksimum faktörlü, asgari 50 faktör güneş kremleri uygulanmalı leke oluşumu engellenmelidir.

Lazer cildimizde pek önemli zararlar oluşturmaz. Lakin uygulamada ve devamında gereken kurallara uyulmaz ve bakım yapılmazsa epilasyon yapılmış olan bölümde yanma, kızarıklık, kabarma gibi etkilemektedir oluşabilir. Bu etkilemektedir bilhassa üç dört gün içinde yok olurlar. Özel olarak epilasyon sırasında kullanılan cihazın türüne, ayarına dikkatli olunması gerekir.

Hamilelelik devrinde bebeğe herhangibir zararı olmamasına karşın ilk 3 ay annenin psikolojik olarak sıkıntıya girmemesi epilasyon esnasındaki hafif ağrıların bebeği ve anneyi rahatsız etmemesi düşünülerek bilinen bir zararı olmamasına karşın hamilelelik dönemince lazer epilasyonun ertelenmesi önerilmektedir.

 

Lazer epilasyon yönetimin net ve kalıcı zararları olmamak ile beraber kimseden kişiye, cilt tiplerine ve özel deri rahatsızlıklarına göre türlü yan etkileri olabilir. Bunlara zemin hazırlamamak için cilt iltihabı, yara, siğil, sivilce, egzama, uçuk ve ışığa bağlı cilt rahatsızlığı olan kişiler lazer epilasyon yöntemini kullanmamalıdır. Güneş alerjisi olan, cildi güneş yanığı olan ve solaryuma giren kişilere lazer epilasyon leke oluşum ve tahriş riskinden ötürü önerilmemektedir.

Erkekler üstünde de son dönemlerde yaygın bir kullanımı olan lazer epilasyonun cinsiyete göre farklılaşan yan etkileri bulunmamaktadır. Lakin çok esmer erkeklerde bilhassa yüz, sakal üstü bölümlerde uygulama yapılırken leke oluşum riskine bağlı çok çok dikkat gösterilmelidir. Uygulama sonrası direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalı, yüksek faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kaşı besleyen yağlar nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?