Kuzu göbeği nasıl saklanır?

Kısa vadede taze tüketilecekse en ideali 2 ile 4 derece arasında muhafaza etmektir. Su ile temasından kaçınılmalıdır. Suyla temas ett...

 

Her besin doğada her dönem yetişmemektedir. Mantar da bunlardan biridir. Değişik devirlerde yetişen mantarlar yılın diğer zamanlarında tüketilecekse iyi bir biçimde muhafaza edilmeleri gerekmektedir. Bununla beraber kültür mantarlarının tüketildiği dönemlerde da tüketim sürelerini iyi değerlendirmek ve münasip koşullarını sağlamak gerekmektedir. Eğer münasip koşulları sağlanmazsa bu gıdalar bozulur ve tüketilemez hale gelir. Bozulduğu farkedilmeden tüketilen gıdalarsa zehirlenmelere yol açabilir.

Kısa vadede taze tüketilecekse en ideali 2 ile 4 derece arasında muhafaza etmektir. Su ile temasından kaçınılmalıdır. Suyla temas ettiği durumda ömrü azalır. Plastik kaplarla direkt temas etmemesi de önemlidir.

Kuzu göbeği mantarı bizim Türkiye'de çok bulunan bir mantar çeşididir. Buna ek olarak ticari değeri de yüksektir. Avrupa mutfaklarından bilhassa Fransa ve İtalya’da çokça kullanılmaktadır. Bu ülkelerde pahalı bir tür olan kuzu göbeği mantarıyla türlü yemekler hazırlanır. Bu yemekleri hazırlarken de saklama koşullarına çok dikkatli olunması gerekmektedir 

Kuzu göbeği iklim ve yetiştiği ortam yönünden çok fazla seçicidir. Her devirde iklim koşulları benzer olmadığından benzer verimde yetişmez. Bu nedenle uzun zaman kullanmak adına bazı yöntemler geliştirilmiştir.

Kuzu göbeği mantarının en iyi saklama yöntemi kurutmadır. Kurutulan kuzu göbeği rutubetsiz ve güneş almayan bir yerde saklamak gerekmektedir. Nem, rutubet, güneş gibi faktörler saklama süresini kısaltır. Uygun ortamlarda, ferah havada, kurtlanmaya müsait olmayan bir yerde saklanmalıdır. Bu konuda bilgi sahibi kişiler münasip ilaçlamalar yaparak süreyi epey uzatabilmektedirler. Bu ortamlarda averaj olarak 3 seneye yakın saklanabilir. Fakat 2 sene içinde tüketilmesinin en sağlıklı yöntemdir.

 
 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Patlıcan nasıl pişirilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?