Servis plakası nasıl alınır?

Türkiye’deki trafik plakalarının kodlama halinde ilk iki hane plakanın kayıtlı olduğu ili belirler. Orta alandaki harfler bazı zamanl...

 

Plaka, trafikte seyir durumunda bulunabilecek araçların kimliklerini belirleyen rakamlar ve harfler bütününden oluşan levhadır. Plaka üstünde yazan numaralar ve harfler aracın kimliğini belirlemektedir. Plakalar Türkiye Şoförler ve Otomobiller Federasyonu tarafından verilir.

Türkiye’deki trafik plakalarının kodlama halinde ilk iki hane plakanın kayıtlı olduğu ili belirler. Orta alandaki harfler bazı zamanlar bazı anlamlar içerirken bazen anlamsızdır. Anlam içeren plakalar özel plakalar olarak adlandırılabilir.

Plakalar kodlamalarına ve şekillerine göre gruplandırılabilir. Şekillerine göre gruplandırılan plakaların renkleri ve yazıları özel araç plakalarından değişik olabilir. Bu plakalar; resmi araç plakası, engelli sürücü plakası, Cumhurbaşkanlığı Makam Aracı Plakası, Devlet Protokolü Plakaları, Büyükelçilik Resmi Hizmet Araç Plakaları, Emniyet Araçları Plakaları, Rektör, Emniyet Müdür ve Kaymakam Plakaları olabilir.

Ticari plakaların kişiye verilmesi için bazı şartlara sahip olması gerekmektedir  Örnek vermek gerekirse plakayı çıkartacak kişi ilgili meslek odasına kayıtlı olmalı ve şoförlük işini geçim kaynağı olarak beyan etmiş olmalıdır. Buna ek olarak her ilde ticari plaka tahdidi bulunmayabilir. Ticari Plakanın gerekliliğine İçişleri Bakanlığı karar vermektedir.

Servis plakası, servis taşımacılığı yapacak araçların sahip olması gerekecek plaka çeşididir. Harf kodu P veyahut S olabilir. Her ilde servis plakası uygulaması değişik olabilir ayrıca bulunmayabilir.

 

Anlam içeren harf kodlamaları ayrı fiyatlandırmaya tabi tutulur.  Bazı minibüs, servis ve taksi plakaları özellikle satılır. Bunlar ticari plaka olarak adlandırılır.  Bu tür plakalarda harf kodu yalnız tek harfle oluşturulur. M, P, S gibi harflerden oluşur değişik anlamlar içermektedir.

Servis plakası çıkartmak isteyen kişi gereken şartları sağladığı halde kapalı teklif usulünce plakayı satın alır. Bu süreç şöyle işler; ilin plaka ihtiyacını belirleyen trafik komisyonu ihale zamanını, yerini, müracaat yerini ve süresini diğer hususlarla beraber minimum iki gazetede duyurur. Başvuru sahipleri plaka için ön gördükleri fiyat tekliflerini kapalı bir zarfla trafik komisyonuna vermektedir. Teklifler sonlandığı zaman zarflar açılır ve azami tekliften başlanarak o dönemin ihtiyacı kadar plaka sahiplerine verilir.  Eşit ücret teklifi ilgili olursa kura çekilerek işlem yapılmaktadır.

Servis Plakaları ile ilgili yönetmelikler ilgili belediyelerce yayınlanır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan İnternet şubesi nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?