Tost makinesi temizliği nasıl yapılır?

Kahvaltılık tostların yanında bazen ızgara amacı ile da kullanılan tost makinelerinin sık kullanılmaları kısa zaman içinde kirlenmesi...

 

Kahvaltılık tostların yanında bazen ızgara amacı ile da kullanılan tost makinelerinin sık kullanılmaları kısa zaman içinde kirlenmesine yol açar. Sert kalıntılardan ötürü iç yüzeylerinin zarar görmemesi ve besin artıklarından ötürü içlerinde bakteri ürememesi için tost makinelerin çokça temizlenmesi gerekmektedir.

Tost Makinesi Temizliğinin Püf Noktaları

Zorlu lekeler barındıran tost makinelerinin temizliği için temizlik bezinin tost halinde ısıtılması da denenebilir. Bu yöntemde mutfak tezgahı temizliğinde kullanılan beze bir nebze bulaşık deterjanı dökülür ve bu deterjan bezin her tarafına yayılır. Daha sonrasında deterjanlı bez tost makinesi içine serilerek makine çalıştırılır. Isınmanın etkisi ile bezden çıkan buhar miktarı güzelce arttığında ise tost makinesi kapatılır ve içerisindeki bez alınır. Tost makinesi içerisindeki kirlerin büyük çoğunluğu bu temizlik bezi ile beraber makineden uzaklaşır. Benzer bez sıcak veyahut ılık suyla güzelce durulandıktan sonra makinede kalan kirler de bu bezle temizlenir ve son olarak temiz bez yardımı ile tost makinesinin içi son kez silinerek temizlik işlemi tamamlanır.

Tost makinesindeki yağlar nemli bezle silinerek temizlenemiyorsa bu halde yağ çözücü özelliğinden ötürü sirkeden yararlanılabilir. Bunu yapmak için bir nebze ısıtılan tost makinesinin sirkeli suya batırılmış bir bezle temizlenmesi yeterlidir. Ama sirkeli suyla ıslatılmış beze bir nebze karbonat serpilerek temizlik daha kolay halde gerçekleştirilebilir.

 

Plakaları sökülemeyen tost makinelerinde biriken ekmek kırıntıları pratik halde yumuşak fırça ile süpürülebilir. Bu tarz makinelerdeki yağ ve benzeri lekelerin temizlenmesinde ise her şeyden önce makine ısıtılır ve ısınınca yumuşayan kirler nemli bez kullanılarak silinir.

Plakaları ayrılabilen tost makinelerinin temizliği hayli pratiktir. Bu tür ürünlerde tost makinesinin plakaları yerlerinden sökülüp bulaşık makinesinde veyahut elde kolay bir biçimde yıkanabilir. Fakat orada plakaların kaplama malzemesine dikkatli olunması gerekmektedir. Plakalar yıkanmadan önce cihazın kullanma kılavuzundan nasıl temizlenmeleri gerektiği ile ilgili bilgi alınmalı ve teflon kaplama plakaların temizliğinde yalnızca bulaşık süngeri kullanılmalıdır. Plakaların bulaşık makinesinde yıkanmalarından önce de buna münasip olup olmadıklarına dikkat edilmesi gerekir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Deri ayakkabı bakımının püf noktaları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?