Jartiyer nedir?

Külot üstüne giyilen tek parçalı klasik jartiyerlerin yanında gelin jartiyer takımları ve büstiyerli jartiyerler gibi kullanım amacın...

 

Kadın iç çamaşırları içinde en havalı ve en gösterişli parçaların başında gelen jartiyer, seksapelin ve dişiliğin sembolü.  Üretildiği ilk senelerde çorapları tutturmak için masum amaçları olan jartiyerler, zaman içinde arzu nesnesi biçimine dönüştü. Kadınlara daha pratik çözüm sunan külotlu çorabın üretilmesiyle, gündelik kullanımdan özel dönemlerde kullanılan aksesuar durumuna gelse de, jartiyer popülerliğini kaybedecek gibi görünmüyor.

Jartiyer Alırken Bunlara Dikkat Edin

Jartiyer klipslerinin çorabı iyi bir biçimde kavradığından emin olun. Küçük klipsli ve kalın olmayan modelleri tercih edin.

Jartiyer almadan önce, seçeceğiniz model ne olursa olsun kaliteli materyallerden üretilmiş olanları seçin. Kalitesiz ürünlerdeki stripe’ler kısa süre içerisinde deforme olarak esnekliğini yitirir ve çorapları gergin tutma özelliğini kaybeder.

Külot üstüne giyilen tek parçalı klasik jartiyerlerin yanında gelin jartiyer takımları ve büstiyerli jartiyerler gibi kullanım amacına göre farklılaşan değişik modeller de var. Sütyen kullanımı gerektirmeyen büstiyer jartiyerlerin en büyük avantajı ise göğüs bölümüne toparlayıp dolgun bir görüntü verirken, bel bölgesini de inceltmesi.

Çoğu kişi tarafından karmaşık bir aksesuar olarak algılanan jartiyer, esasen külot üstüne giyilen ve bele oturan tek bir parçadan oluşur. Jartiyerin üstünde, her bir bacağın üstüne 2 adet gelecek biçimde 4 adet lastik vardır. Stripe adıyla anılan bu lastik şeritler, sutyen askısına benzer ve hayli esnek bir yapıya sahiptir. Bacak boyuna göre ayarlanabilen bu esnek stripe’lerin ucunda, çorapların düşmesini engelleyen küçük klipsler bulunmaktadır.

 

Jartiyer için kullanılan çoraplar özellikle üretilir. Çorabın stripe klipsleri ile kolaylıkla ve sağlam bir biçimde tutturulabilmesi için kenarlarında dantel kullanılmaktadır. Baldır hizasına gelen boylarıyla jartiyer çorapları, külotlu çorapla benzer materyaller kullanılarak üretilir. Silikonlu jartiyer çorapları ise jartiyer kullanımına gerek kalmadan, dantel kenarın iç yüzeyindeki silikon bandı ile bacağa tutunur.

Zamanımızda kadınların ilk seçimi külotlu çorap olsa da, jartiyerin günlük hayattaki kullanımı külotlu çoraba göre çok çok rahattır. Kaliteli markalardan seçilmiş jartiyer ve çorabı, dar kıyafetlerde kolay kullanım sağlamaktadır. Genital bölgenin hava almasını engelleyen külotlu çoraplara göre hayli sağlıklı seçimdir. Doktorlar da kadın sağlığı için külotlu çorap yerine jartiyer öneriyor.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Etek nasıl dikilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?