Fritöz nasıl temizlenir?

Fritözünüzü en sık kullanıyorsanız her kullanımdan sonra düzenli biçimde temizliğini yapmalısınız. Temizlenmeyen fritözdeki yağın ard...

 

Kızartmalardaki kolaylığı bir yana, fritözlerin temizlenmesi pek çok kişi için sıkıcı ve zaman alan bir işlem. Yağların inatçı lekeler biçimine gelmemesi ve daha sağlıklı kullanım için her kullanımdan sonra temizlemeyi ihmal etmeyin!

Fritözünüzü en sık kullanıyorsanız her kullanımdan sonra düzenli biçimde temizliğini yapmalısınız. Temizlenmeyen fritözdeki yağın ard arda kullanılması sağlığınız için olduğu kadar fritözünüz için de zararlıdır.

Fritözü temizlemek için lavaboya veyahut bulaşık makinesine koymayın. Su fritözün elektrik aksamına zarar verebilir.

Fritözün fişini prizden çıkarın. Fiş takılı iken asla temizlik işlemine başlamayın.

Kızgın yağdan kaynaklanabilecek yanıkları önlemek için yağ tümüyle soğuyunca temizliğe başlayın. Fritözün içindeki yağ miktarı ne olursa olsun, sıcakken içine su eklemeyin.

Kızartma sepetini çıkararak lavaboya yerleştirin. Üstüne biraz sıcak su gezdirdikten sonra birkaç damla bulaşık deterjanı eklemek suretiyle, kirlerin yumuşaması için bekletin.

Yağ haznesindeki yağı plastik bir şişeye doldurun. Temiz ve yaşanabilir bir doğa için yanmış yağı asla lavaboya dökmeyin. Biriktirdiğiniz yağları atık yağ dönüşüm noktalarına bırakın.

Hazneyi ve fritöz kapağını birkaç damla bulaşık deterjanı kullanarak silin. Bezin sıcak ve nemli olmasına dikkatli olun. Böylece inatçı lekeleri çok çok kolay bir biçimde çözebilirsiniz.

 

Gerekirse fritözün rezistansını silin. Birçok fritözde rezistans diye adlandırılan bir çift metal çubuktan oluşan bir ısıtma teli bulunmaktadır. Rezistans üstünde kirlenme var ise nazik bir şekilde kağıt havlu ile temizleyin. Herhangi parçaya zarar vermemek için dikkatli olun.

Haznenin içerisini kaynar suyla doldurup yarım saat bekleyin.

Lavabonun giderini tıkaç ile kapattıktan sonra, kızartma sepetinin üstüne çıkacak kadar kaynar su doldurun.

Birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyin. İleri geri hareketler ile sallayıp suyu köpürttükten sonra sert bir ovma fırçası ile tel üstündeki gıda ve yağ artıklarını temizleyin.

Temizleme işlemi bitince kızartma telini bir havlunun üstüne alıp kurumaya bırakın.

Haznedeki suyu boşaltıp temiz suyla birkaç defa durulayın.

Çıkmayan inatçı lekeler için, lekenin üstüne yarım çay kaşığı karbonat uygulayıp ovalayın.

Fritöz kapağı üstündeki kirli filtreleri değiştirin. Filtrenin çıkarılabilir olup olmadığını görmek için üreticinin talimatları kontrol edin. Değişim ve temizlik için talimatları takip edin.

Fritöz temizlemek için yağ sökücü gibi aşındırıcı ve kimyevi maddeler kullanmayın.

Fritözü kullanmadan önce tümüyle kapağı açık bir biçimde kurumasını bekleyin. Fritözün içinde kalan sular kızgın yağ ile birleştiğinde kazalara neden olabilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kesme tahtası nasıl temizlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?