Masa örtüsü nasıl temizlenir?

Naylon masa örtüleri ise sofra kaldırıldıktan sonra nemli köpüklü süngerle silinir. Sonra duru suyla ıslanmış pamuklu bir bezle durul...

 

Misafirlerin ağırlandığı sofralarda çok önemli detaylardan biri masa örtüsünün temizliğidir. Temiz ve lekesiz örtülerle masayı süslemek her kadının isteğidir. Lekeli örtüler nasıl temizlenmelidir? İşte püf noktalar:

Naylon masa örtüleri ise sofra kaldırıldıktan sonra nemli köpüklü süngerle silinir. Sonra duru suyla ıslanmış pamuklu bir bezle durulanır. Naylon örtülerde oluşabilecek salça lekeleri için aseton kullanılabilmektedir. Temiz beze aseton dökülür ve örtü ovalanarak silinir.

Kumaş örtülerde oluşabilecek çay lekelerini önlemek için, çay döküldüğü anda beyaz kağıt havlu veyahut temiz bezle fazla sıvı emdirilmelidir. Daha sonrasında örtünün etiketinde yazan yıkama talimatına göre deterjan ile köpürtülerek temizlenebilir. Örtüye kahve döküldüğünde ise leke ılık su nemlendirilmelidir. Daha sonrasında kuru bir bez ile bastırarak emdirilmelidir. Bu işlemler esnasında örtü, muhakkak ovulmamalıdır. Buna karşın kahve lekesi kaldıysa münasip temizleyicilerle yıkanabilir.

Kumaş masa örtüsü çamaşır makinesinde yıkanacaksa yıkama talimatına göre münasip temizleyici eklenmek suretiyle, ılık suda yıkanmalıdır. Kısa devirde, hafifçe kurutularak makineden alınmalıdır. Kırışmaması için düz halde münasip yere asılarak kurutulmalıdır.

Günlük yenen yemeklerin sonrasında masa örtüsü, hafif nemli yumuşak bezlerle silinebilmektedir. Düz beyaz masa örtüleri, oksijenli beyazlatıcılardan (çamaşır suyu) az ölçüde kullanılarak kolaylıkla temizlenebilir. Pamuklu ve keten masa örtüleri ise kolalanarak yıkanabilir. Kola, sprey biçiminde kullanılacak ise ütü yaparken kolalamak önerilmektedir. Böylelikle örtü ve peçeteler bozulmadan saklanabilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Dizüstü bilgisayar nasıl temizlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?