Banyo nasıl yapılır?

Vücut temizliği için doğru banyo yapmak; bu yöntemler ile gayet kolay ve sağlıklıdır....

 

Bireysel temizlik ve sağlığın en ehemmiyetli parçalarından biri de banyo yapmaktır. Sık banyo yapmak; bireysel bakımın olmazsa olmazıdır. Bakımlı olmak temiz olmaktan geçmektedir. Vücut temizliği fakat doğru yapılan banyo ile mümkündür. Peki banyo yaparken dikkat etmemiz gerekli olan püf noktaları nelerdir?

Doğru banyo yapmak; kullanılan malzemelerle alakalıdır. Kullandığımız sabunları, şampuanları ve kremleri kendi vücudumuza göre seçmemiz gerekmektedir. Örnek verilecek olursa lilyum çiçeğine alerjisi olan birisi mutlaka lilyum özlü sabunlardan kaçınmalıdır.

Kullanılan şampuanlar fazla asitli olmamalıdır. Asit dengesini sağlamak için zeytinyağlı şampuanlar tercih edilmelidir.

Kullandığımız lifler de önemlidir. Duş telleri yerine yüzde yüz pamuk özelliği taşıyan iplik liflerden kullanmak deriye daha yararlı olur ve uygulama yönünden vücudumuzun kan dolaşımını hızlandırır.

Dalgalı ve kıvırcık saçlıların yağlanma problemi düz saçlılara kıyasla daha az olduğundan ötürü kremli şampuan kullanmalarında bir sakınca yoktur.

Vücudumuzun zarar gördüğü bir maddeyi sürekli aralıklar ile vücudumuza uygulamak ciddi sağlık sorunları doğurur. Bu tür malzemeleri seçerken doğallıktan yana olmak gerekmektedir. Doğal sabunlar her aktarda mevcuttur. Deriyi soymayan ve vücudumuza parlaklık veren bu tür sabunlar saf bitki özlerinden yapılmakta ve bir yan etkisi bulunmamaktadır.

 

Kepeğe karşı etkili olan şampuanlar yalnızca tedavi amaçlıdır. Kepek problemi ortadan kalkınca faydası olmamakla beraber yan etkileri de görülebilmektedir.

Duş sırasında suyun sıcaklığı da önemlidir. Fazla sıcak olmayan ılık bir su ile banyo yapmak kan dolaşımını hızlandırır ve deriye zarar vermez.

Saç kremli şampuanlar yağlı saçlarda etkili temizlik sağlayamayacağı için düz ve yağlı saça sahip olanlar saç kremini şampuandan sonra ek olarak uygulamalıdırlar.

Banyo bitince soğuk su ile vücudumuzu son kez durulamak; kan dolaşımını hızlandırır ve sıkılaşmayı sağlamaktadır. Bu uygulama ekim ve şubat ayları arasında sürekli yapılmamalıdır; vücut banyodan sonra havanın ısısından çabuk etkilenerek direncini kaybedebilir.

Vücut temizliği için doğru banyo yapmak; bu yöntemler ile gayet kolay ve sağlıklıdır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Sivilce izlerine maske önerileri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?