Yarım mekik nasıl çekilir?

Mekik hareketi ile göbek eritileceği düşüncesi, kişilerin bir çoğunun düştüğü pek önemli bir yanılgıdır. Vücudumuzdaki bütün kaslar g...

 

Doğru Mekikle Daha Güçlü Kaslar

Tabii ki yarım mekik karın kasları için vazgeçilmeyen bir egzersizdir. Ama başarıya giden yol ise mekiğin doğru biçimde çekilmesinden geçiyor. Peki en doğru yarım mekik pozisyonu nasıldır? Yarım mekiğe başlamadan yapılması gereken ilk şey sırtınızı egzersiz minderine düzgün halde oturtmanızdır. Hassaten belinizle minderin arasında boşluk kalmamasına . Bunun sonrasında bacaklarınızı baldırınızın yer ile 60-75 derece yapacak biçimde kendinize doğru çekin. Kalçanız bütünüyle minderle temas durumunda olmalıdır. Kollarınızı başınızın arkasına genişçe açın lakin mekik çekerken kollarınızla başınıza bir kuvvet uygulamayın. Aksi durumunda, boynunun baskı görmekle birlikte çalıştırmak istediğiniz karın kaslarınız yeteri miktarda zorlanmayacaktır. Bu da verimin düşmesine neden olur.

Yarım Mekik Hareketi ile Göbeğimden Kurtulabilir miyim?

Mekik hareketi ile göbek eritileceği düşüncesi, kişilerin bir çoğunun düştüğü pek önemli bir yanılgıdır. Vücudumuzdaki bütün kaslar gibi karın kasları da çalışırken enerjilerini, sporun ilk 20 dakikası boyunca karbonhidratlardan alırlar. Bu süreden sonra ise ikincil enerji kaynağı olan yağlarımızı yakmaya başlarız. Lakin bu da düşündüğümüz gibi yalnızca göbeğimizden değil, vücudumuzu ayrıca iç organlarımızı dahi saran yağ dokumuzdan elde edilmeye başlanır. Bu nedenle karın kaslarınızın daha belli olması için takriben 20 dakikalık bir cardio programı daha faydalı olabilecektir.

 

Tüm Karın Kaslarım İçin Yarım Mekik Yeterli mi?

Karın grubu, çok değişik kas grubundan oluşmaktadır.Bunları temel olarak üst karın(upper abs), alt karın(lower abs) ve oblik kasları(obliques) olarak sınıflandırabiliriz. Yarım mekik hareketi, hareket mesafesinin kısa olması ve yükün daha fazla üst tarafa binmesi sebebi ile primer olarak üst karın kaslarını çalıştırır. Elbetteki bu hareketin düzgün görüntü için yalnız olarak yeterli olması beklenemez. Bunu yapmak için alt karın kasları ve oblik çalıştıran egzersizlerle desteklenmelidir. Unutmayalımki diger karın kası gruplarının çalışması, 'baklavalarınızın' belirginleşmesini pozitif yönde etkileyecektir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Jogging nedir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?