Kemoterapi nedir?

Uygulanan tedavinin ağırlığına göre damarlarda incelme, kulakta çınlama, alkol kullanımında alkolün etki azlığı bazılarıdır. Tedavi s...

 

Kemoterapi en basit haliyle hali bozulmuş (kanserli) hücrelerin yokedilmesi için birden fazla ilacın bir plan dahilinde vücudumuza çoğunlukla damar yoluyla verilmesidir. Öncelikli amaç hastanın yaşamına devam etmesi, sonraki amaç ise uzuv kaybı olmadan hastanın iyileşmesidir.

Kalıcı Etkiler ve Olası Tehlikeler

Uygulanan tedavinin ağırlığına göre damarlarda incelme, kulakta çınlama, alkol kullanımında alkolün etki azlığı bazılarıdır. Tedavi sırasında sıkı bir biçimde takip edilmesi gerekli olan ise hastanın kan değerleridir. İlacın etkisiyle kan değerleri düşer ve hasta dışarıdan kan ve trombosit almak zorunda kalabilir. Özel olarak trombosit azlığı burunda kanama, baş dönmesi, tansiyon düşmesi, ufak kazalarda (mesela kolunuzu bir yere çarpmanız) bile kanın puhtılaşmamasına neden olabilir. Ek olarak hastanın kan değerleri normalin altında seyrettiği için sağlıklı şahısların için büyük problem oluşturmayan soğuk algınlığı, kabız, gibi sorunlarda hayatı tehlike yaşayabilir. Çünkü kan puhtılaşmaz, dolaylı olarak kan akışı durmaz, akyuvarlar grip mikrobuyla savaşamaz.

Psikoloji

Kanser hastaları ve çevresi hastalık boyunca dirençlerini kaybetmemelidirler. Zira bilimsel olarakta kanıtlanmıştır ki; pozitif düşünmek vücut direncimizi arttırır.

Çoğu kanser türünde kemoterapi (ilaçlı onkoloji) kullanılmaktadır. Öncelikle amaç hastanın ölümden kurtulması, sonrasında ise tümör/kanser hücrelerinin olabildiği miktardai olabildiği ölçüde yok edilmesi amaçlanır. Bazen ilerlemiş vakalarda planlanan kemoterapi dozuna (çoğunlukla 6 kür biçimde olur) ara verilerek vücudumuzdaki kanserli parça cerrahi operasyonla alınmak suretiyle sonra kalan kemoterapi dozlarına devam edilir.

 

Kemoterapi'nin Yan Etkileri Nelerdir?

Kanser çeşidine göre doz ve gün sayısı tetkiklerden sonra planlanır. Bir gün süren ayakta tedaviler olduğu gibi, 4 güne kadar süren tedavilerde vardır. Bir kür tedavi bitince 21 gün ara verilir ve sonraki küre geçiş yapılmaktadır. Bu anda hastanın kan değerleri sıkı bir biçimde takip edilir. Doktorun belirlediği aralıklarda da detaylı tetkilere başvurulur. (Bilgisayarlı Tomografi, MR gibi)

Kemoterapinin en etkileyici yan etkisi mide bulantısıdır. Hasta kemoterapi kürüne başlayınca iştahsızlık, yemek yiyememem, yediğinde kusma, ağır bulantı, kabız gibi yan etkilere maruz kalır. Bu yan etkilerin azaltılması için son yollarda bulantı önleyici ilaçlar geliştirilmeye çalışılmıştır. Lakin uygulanan ilaca göre değişkenlik göstermekle beraber bulantı halen sık görülebilen bir yan etkidir. Kemoterapi'nin Uygulama Sıklığı 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Reflüye sebep olan yiyecekler adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?