Reflüye sebep olan yiyecekler

Baharatlar vücut için türlü yararlar barındırsalar da çok baharatlı yiyecekler ve aşırı baharat tüketimi de yine reflü hastalarını zo...

 

Son günlerde hazır ve yağlı gıdalarla beslenme alışkanlığı, asitli ve kafeinli içecek tüketiminin artması gibi alışkanlıklar reflü hastalığının ortaya çıkmasının başlıca nedenleridir. Bununla birlikte gece geç saatlerde yemek yiyerek yattığımızda yatış pozisyonumuzdan kaynaklı olarak mideden yemek borusuna kaçan sıvı ve yiyecekler de başlangıçta midede yanma, ağza acı su gelmesi gibi belirtiler göstermektedir. Zaman geçtikçe bu alışkanlığımızı sürdürmemiz ve sağlıksız yiyecekler tüketmedeki artışla beraber mide yanmasının reflüye dönüşmesi kaçınılmazdır. Peki, reflüye neden olan ve dolaylı olarak reflü hastalarının yahut bu hastalığa yakalanmak istemeyenlerin uzak durması veyahut kontrollü tüketmesi gerekli olan yiyecekler nelerdir?

Baharatlar vücut için türlü yararlar barındırsalar da çok baharatlı yiyecekler ve aşırı baharat tüketimi de yine reflü hastalarını zor halde bırakacaktır. Özel olarak baharatlı ve bol yağlı, acılı yiyeceklerden, kızartmalardan uzak durmak reflü şikâyetinin tetiklenmesini engelleyecektir.

İlk başta asitli içecekler mideye hayli zararlıdır. Yalnızca reflü hastalarının değil bilhassa her insanın uzak durması veya en azından tüketiminin olabildiği kadar aza indirilmesi gerekli olan içecekler arasındadır. Asitli içeceklerin yanında kafein içeren çay, kahve gibi ürünler de az miktarlarda tüketilmelidir. Bu türden içecekler yerine en başta su olmak üzere doğal sıkılmış meyve suları, maden suları, ayran, kefir gibi içecekleri tercih etmeliyiz. Ama reflü hastaları portakal, mandalina gibi narenciye ürünlerini yerken veyahut sularını içerken dikkatli olmalı, aşırıya kaçmamalıdır. Çünkü bu meyveler de hayli asitlidir. Buna ek olarak aç karnına değil de tok olarak az ölçüde tüketilebilirler. Alkol tüketimi de reflüyü tetikleyen etkenlerin arasındadır. Özel olarak fermente edilmiş, mayalı alkol ürünü olan bira, kırmızı şarap gibi içecekleri kontrollü tüketmekte yarar var.

 

Diğer inanılmaz reflü tetikleyici gıda ise nanedir. Nane çoğu kez özel olarak mide bulantılarını gidermek için ve mideyi rahatlatıcı olarak kullanılsa da mide kapağında gevşemeye neden olduğundan reflü hastalarına aşırı tüketimi tavsiye edilmez.

Domates de her ne kadar masum bir sebze (bazı kültürlere göre meyve) olsa da yine içerdiği asit açısından mide yanmasına neden olan bir yiyecektir ve reflü hastalarının az miktarlarda tüketmesi tavsiye olunur.

İnanılmaz ama çikolata da aç karnına ve aşırı miktarlarda tüketildiğinde içerisindeki kafein nedeniyle reflüye yol açan gıdalar arasındadır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Boy uzatma egzersizleri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?