Kilo kaybı nedenleri

virüslerin neden olduğu bir durumdur. Çoğu zaman yanlış beslenme sonucu alınan virüs, enfeksiyona neden olur. Antibiyotik tedavisiyle...

 

Hayatın her alanında sağlıklı vücut ile var olmak tamamımızın tek amacıdır. Bu yolda bazı zamanlar kilo vermeye kimi kez da almaya çalışırız. Zinde ve sağlam bir vücut için diyet ve spor programlarıyla hayatımızı şekillendiririz.

Kronik ishal,

virüslerin neden olduğu bir durumdur. Çoğu zaman yanlış beslenme sonucu alınan virüs, enfeksiyona neden olur. Antibiyotik tedavisiyle ortadan kaldırılabilen bu sorun 4 haftadan fazla sürerse “kronik ishal” adını alır. İshal halinde da kilo kaybı kaçınılmazdır.

Diyabette

sürekli karşılaşılan hal çok susama ve kilo kaybıdır. Vücudumuzdaki fazla şeker, böbrekler tarafından emilemez ve idrarla atılır. İdrara fazla çıkma sıvı kaybı oluşturduğu için hasta fazla sıvı tüketme ihtiacı duyar. Böylelikle kısır bir döngü oluşur. Bu hal da kilo kaybına neden olur.

Ani kilo kayıplarının nedenleri nelerdir?

Kanser

, ani kilo kaybının çok sık karşılaşılan bulgularındandır. Kanser hücrelerinin metabolizmayı hızlandırması nedeni ile kanser hücreleri çoğaldıkça kilo kaybı da buna paralel olarak hızlanır. Kanser tedavisi gören çoğu hastanın ani ve açıklanamayan kilo kayıplarının sebebi budur.

Crohn hastalığı

, çok kimsede görülmemekle beraber sindirim sistemi üstündeki zarın iltihaplanmasıyla sonucu sindirim sisteminin etkilendiği bir hal ortaya çıkarır. Bu hastalık hem kilo kaybına neden olur, aynı zamanda hastaya acı vermektedir.

 

Depresyon hali

,devamlı üzüntü durumunu doğurur. Depresyonun en popüler belirtisi de iştahsızlıktır. Hasta kendini yorgun ve halsiz hisseder, yemek yemek istemez. Bu hal da kilo kaybını doğurur.

Sağlıklı besleniyor, hayatınızda spor ve egzersize yer veriyorsanız kilo vermeniz çok normaldir. Günün içerisinde yaptığınız aktiviteler değişmiyor, kalori alımınızda azalma olmuyorsa kilo vermeniz normal hal değildir. Hayat akışınız benzer olmasına karşın kilo vermeniz, bu halin altında bir sağlık problemi yattığını göstermektedir. Bu halin ciddi boyutlara ulaşmasını önlemek için en kısa süre içerisinde bir uzmana danışmanız gerekmektedir.

Hipertiroit

, tiroit bezi tarafından tiroksin hormonunun fazla salgılanmasıyla oluşan bir hastalık olup sinirlilik, aşırı terleme ve ani kilo kayıplarına neden olur. Kilo kaybının sebebi bu hastalığın metabolizmayı hızlandırmasıdır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Prolaktin yüksekliği adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?