Bebeklerde sarılık nasıl geçer?

Yenidoğanlarda kan beyin bariyeri henüz tam anlamıyla gelişmemiştir. O yüzden kandaki zararlı maddeler beyine zarar verebilirler. Kan...

 

Doğum haftasını doldurduktan sonra doğan bebeklerin %60’ında ve erken doğan bebeklerin %80’inde yenidoğan sarılığı görülmektedir. Yenidoğan sarılığının en bilinen nedeni bebeklerin kanlarındaki alyuvarlarda bulunan hemoglobinden kaynaklanmaktadır.

Yenidoğanlarda kan beyin bariyeri henüz tam anlamıyla gelişmemiştir. O yüzden kandaki zararlı maddeler beyine zarar verebilirler. Kandaki bilirubin seviyesinin çok fazla olması da beyne zarar vermektedir bundan dolayı bebekte sarılık meydana geldiği zaman ilk başta kan testi yapılmalı ve sonrasında sarılık tedavi edilmelidir. Kandaki bilirubin seviyesine göre yenidoğan sarılığının tedavisi değişik biçimlerde yapılmaktadır.

Bebeklerin anne karnındayken kanlarından bulunan hemoglobinin formu değişik olduğundan ötürü doğumla birlikle bu hemoglobinleri taşıyan alyuvarlar hızla yıkılırlar ve yerlerine yeni tip hemoglobinleri taşıyan alyuvarlar üretilir. Alyuvarların yıkılması esnasında ise billirubin adlı bir madde meydana gelir. Bu madde normal koşullarda karaciğer tarafından işlenir ve vücut dışına atılır. Ama yenidoğanların karaciğerleri henüz tam anlamıyla gelişmediğinden ötürü bilirubin vücudumuzdan atılamaz ve kanda birikmeye başlar. Kanda biriken bilirubin deri altındaki kılcallarda da birikerek vücut dışından fark edilir hale gelir. Bu halde göğüste, kollarda, bacaklarda, yüzde ve ayrıca göz akında sararma ortaya çıkar.

 

Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer?

Bebeklerde görülebilen sarılıkta, kandaki bilirubin seviyesinin düşük olduğu hallerde bebeğimizin tedavi edilmesine gerek duyulmaz. Bu halde bebeğimizin sağlıklı beslenmesi yani yeteri miktarda anne sütü alması sarılığın geçmesi için yeterli olur. Fakat bazı hallerde anne sütünde bulunan bazı maddeler de bebekte sarılığa neden olur. Bu neden ile ilk safhada sarılık seviyesi düşük olsa da, bebekte artan sararma nihayetinde bebek tekrar doktora kontrole götürülmelidir. Bundan hariç bebeğimizin gelişen karaciğeri de bir zaman sonra kanda biriken bilirubini işleyecek hale gelir. Bu biçimde kandaki bilirubin seviyesinin düşük olduğu hallerde yenidoğan sarılığı bebeğimizin iyi beslenmesi ile 1-2 hafta içinde kendi kendine geçmektedir.

Bebeğimizin kanındaki bilirubin seviyesinin çok yüksek olduğu hallerde, özel olarak ta bebeğimizin sağlık kuruluşuna getirilmesinin çok geciktiği hallerde yenidoğan satılığının tedavisinde çok çok hızlı ve etkili yöntem olan kan değişimi uygulanmaktadır. Bu tedavide bebeğimizin kanındaki bilirubin özel araçlar vesilesiyle temizlenir. Bu yol yakın zamanımızda sık kullanılmasa da çok acil vakalarda bebeğimizin beyninin bilirubinden zarar görmemesi için kan değişimi yöntemine başvurulur.

Bebeğimizin kanındaki bilirubin seviyesinin fazla olduğu hallerde bebeğe fototerapi uygulanmaktadır. Fototerapi özel dalga boyunda ışık üreten fototerapi lambaları ile uygulanan bir metottur. Bu yöntemle bebeğimizin vücuduna yönlendirilen ışık, bebeğimizin deri altındaki kılcal damarlarındaki bilirubini yıkarak idrarla atılacak bir forma sokar. Bu da bebeğimizin bilirubini idrarla atmasını sağlamaktadır. Bu uygulama esnasında ışığın zarar vermemesi için bebeğimizin gözleri ışık almayacak biçimde kapatılır. Kandaki bilirubin seviyesine göre bebeğimizin kaç gün fototerapi alacağı ve seansların ne kadar süreceği belirlenir. Zaman zaman bebeklerin sürekli bir biçimde fototerapi alması gerekebilir.

 
 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan 6 aylık bebek neler yiyebilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?