Akciğer kanseri belirtileri

Erkeklerde ölümle sonuçlanan kanserler arasında ilk sırayı akciğer kanseri alıyor. Hastalığın tehlikeli ve ölümcül olmasının çok önem...

 

Kanser çeşitleri arasında ölüme sebebiyet veren kanserlerin başında akciğer kanseri geliyor. Türkiyede erkekler arasında görülme sıklığı ile ilk sırada yer bulan Akciğer kanserinde erken teşhis hayat kurtarıyor.

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde ölümle sonuçlanan kanserler arasında ilk sırayı akciğer kanseri alıyor. Hastalığın tehlikeli ve ölümcül olmasının çok önemli sebebi ileri aşamalara kadar ciddi belirtiler göstermemesinden kaynaklanıyorç. Hastaların büyük bir tarafında şikayetler ileri evrelerde başlar. Akciğer kanserinde en ehemmiyetli olgu erken teşhistir. Özel olarak sigara kullanan kimselerde, sürekli aralıklar ile yapılacak rutin kontroller hastalığın erken teşhisinde önemli sayılabilecek bir avantaj sağlamaktadır.

Sırt ve kürek kemiklerinde ağrı

Ses kısıklığı

Devamlı öksürük

Nefes darlığı

Hızlı kilo kaybı

Balgam şikayetlerinin artması

Göğüste batma halinde ağrı ve basınç hissi

İştahsızlık, halsizlik

Kanlı balgam

Kanser için şüphe uyandıran belirtilerdir.

Akciğer Kanserine Yakalanmak İstemiyorsanız Bunları Mutlaka Yapın!

Dengeli ve sebze- meyve bakımından gayet zengin beslenin

Fiziki aktiviteleri ihmal etmeyin. Hafta içinde asgari bir gün egzersiz yapın

Alkol Kullanmayın

Sigara kullanmayın, sigara dumanına maruz kalmayın

Işın Tedavisi- Radyo Terapi

Kanserli kısma X ışınları verilerek kanserli hücrelerin yok edilmesi sağlanmaktadır

 

Akciğer Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akciğerinde kitle tespit edilen kişilere kesin teşhis koyabilmek için biyopsi işlemi uygulanmaktadır. Anestezi altında küçük iğne kullanılarak tümörden alınan küçük parça üstünde patolojik inceleme yapıldıktan sonra kesin kanser teşhisi konulur. Türlü testler devamında hastalığın evresi belirlenerek münasip tedavi yöntemi oluşturulur. Kanser tedavisinde üç tür yöntem kullanılmaktadır.

Akciğer Kanseri Türleri Nelerdir?

Akciğer kanseri hastalığa neden olan hücrelerin yapısına göre iki değişik türe ayrılır

Küçük hücreli Dışı Akciğer Kanseri: Akciğer kanseri vakalarının %70’inden fazlası bu gurupta yer bulan kanserlerdir. Küçük hücreli akciğer kanserine göre daha yavaş gelişir. 3 alt çeşidi olmakla beraber, hastalığın tedavisinde ve yaşam süresi üstünde etkisi yoktur.

Küçük Hücreli Akciğer Kanseri: ​Görülme oranı daha az olmakla beraber çok hızlı gelişen bir hastalıktır. Hastaya teşhis konulduğunda genellikle diğer organlara yayılmış bir kanser tablosu meydana gelir. Ameliyatla tedavi şansları hayli düşüktür.

Akciğer Kanseri Nedir? Nasıl Oluşur?

Akciğer dokusunda bulunan normal hücrelerin, yapısal değişim göstererek ihtiyaç dışında kontrolsüz büyümesiyle tümör oluşur. Oluşan kitle zaman içinde büyüyerek yakın dokulara ve ileri safhada dolaşım sistemiyle uzak organlara sıçrama yapar. Akciğer kanserinin en fazla sıçrama yaptığı organlar karaciğer, beyin ve kemiklerdir. Kanserin oluştuğu organ dışında diğer organlara yayılmasına tıpta metastaz denilir.

 

Akciğer Kanserinin Nedenleri Nedir?

Akciğer kanserinin en önemli nedeni sigara kullanımıdır.

Sigaraya maruz kalınan süre ve tüketim alışkanlıkları hastalığa yakalanma riskini de belirler. Yapılmış olan testlere göre sigara kullanan insanların %90’ında akciğer kanseri görülmektedir. Hiç sigara kullanmayan kimselerde akciğer kanserine yakalanma riski %3 iken, 1 paket sigara içen kimselerde %60, bir paketin üstünde sigara içen kimselerde ise bu oran %200’ün üzerindedir. Pasif içiciler de asgari aktif içiciler kadar risk altındadır. Bunların haricinde asbest gibi türlü kimyasallarla yoğun çalışan kimselerde ve akciğer hastalığı geçirmiş kişiler de risk grubuna girer. Daha önce akciğer kanseri geçiren ve tedavi olan kişiler de risk ortadan kalkmadığı gibi hastalığın tekrarlaması da mümkündür.

Akciğerler Nasıl Çalışır?

Akciğerlerin temel görevi, oksijeni sağlamak ve karbondioksiti vücudumuzdan atmaktır. Akciğerler bronşlardan, hava keseciklerinden bekan damarlarından oluşur. Soluk borusundan sağ ve sol olmak üzere iki kola ayrılan bronşlar, ağaç dalları halinde akciğere yayılır. Lenf damarları ve bezleri akciğerin çevresinde yer bulur.

Ameliyat

Cerrahi müdahale ile tümörlü doku çıkarılır.

Kemoterapi

Kanser hücrelerini yok etmek için vücudumuza türlü ilaçlar verilir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Alkol bağımlılığı belirtileri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?