Ihlamur ağacı nasıl yetiştirilir?

Ihlamur ağacının en sevdiği toprak özellikleri nemli ve hafif biçimde asidik toprak çeşididir. Toprağın besin yönüyle zengin olması ı...

 

Ihlamur bitkisi en fazla faydalanılan şifalı bitkiler arasında yer alır. Nezle, grip gibi rahatsızlıklarda hemen ıhlamur çayı yapılıp, ev içinde doğal yollardan şifa bulmak mümkündür. Bu sebeple kış mevsiminin etkili olduğu aylarda tüketimi artan ıhlamurdan bolca fayda sağlanmaktadır. Yararları kadar bilinmesi gerekli olan diğer bir husus da ıhlamur ağacının nasıl yetiştirilmesi gerektiğidir. Ihlamur ağacı çok uzun seneler boyunca sağlıklı biçimde kalabilen bir ağaçtır. Gereken ortam şartları ve toprak özellikleri sağlandığı halde çok uzun zaman boyunca ıhlamur ağacını yetiştirmek mümkün olur.

Ihlamur ağacı nasıl yetiştirilir?

Ihlamur ağacının en sevdiği toprak özellikleri nemli ve hafif biçimde asidik toprak çeşididir. Toprağın besin yönüyle zengin olması ıhlamur ağacının gelişimi için önemlidir. Ihlamur ağacının kaçındığı, yetişmesinin bir hayli zor olduğu tuzlu topraklardır. Ek olarak, ıhlamur ağacının yetiştiği topraklarda solucanlar fazlaca gözleniyorsa bu ıhlamur ağacının ve toprağın durumunun iyi olduğunu işaret etmektedir. Endişe etmeye gerek yoktur.

Ihlamur ağacı yapı gereği ılıman ve sıcak havalardan hoşlanır. Ihlamur yetiştiriciliği yapılacak yerlerde havanın soğuk olmaması gerekir. Ama bu özelliğinin peşi sıra don olayları karşısında da hayli dirençlidir. Dondan fazla etkilenmeden yaşamını devam ettirebilmektedir. Ihlamur ağacının yetiştiği bölümde havanın temiz olması ıhlamur ağacının sağlıklı halde devam edebilmesi için hayli önemlidir. Ek olarak, dikkatli olunması gerekli olan bir husus da yaz sıcaklık şiddetinin çok fazla olmamasıdır. Böyle hallerde ıhlamur ağacının kuruma yapabilme riski hayli fazladır. Özel olarak yaz gibi aylarda sulama işlemleri aksatılmamalı, toprağın yumuşak kalmasına özen gösterilmelidir. Aksi durumda yapraklar sararır, ıhlamur ağacı uzun ömürlü olmaz.

 

Ihlamur ağacının sağlık bir biçimde yaşamına devam edilmesi için dikkatli olunması gerekli olan diğer husus da gübrelemedir. Hassaten ticari amaç gözererek yapılmış olan ıhlamur yetiştiriciliğinde toprak cinsine göre münasip gübrelerin verilmesi ıhlamur ağacı için gereklidir. Genel olarak ıhlamur ağacında gübreleme yanmış hayvan gübresi ile sağlanmaktadır. Ihlamur ağacının uzun zaman dayanması için sulamanın yanında gübrelemede unutulmamalıdır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Süsen nasıl yetiştirilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?