Kek nasıl dilimlenir?

Kekiniz eğer buton şeklindeyse işiniz daha kolaydır. Göz kararı ile yine benzer halde kekinizi ortadan ikiye bölün ve iki parça durum...

 

Pasta, kek ve kurabiye yapmak zor bir iştir. Yapmakla birlikte sunumu da önemlidir. Güzel kek yaptınız fakat sunumu nasıl olmalıdır? Keki dağılmadan, nasıl düzgün dilimlersiniz?

Kekiniz eğer buton şeklindeyse işiniz daha kolaydır. Göz kararı ile yine benzer halde kekinizi ortadan ikiye bölün ve iki parça durumunda olan kekinizin diğer iki parçalarını da benzer halde ortadan ikiye bölün. Kişi sayısına göre ve ne kadar dilim yapmak istediğinize göre herbir dilimi kendi içerisinde tekrar ikiye böldüğünüz durumda kekiniz düzgün ve eşit bir biçimde dilimlenmiş olabilecektir.

Yuvarlak bir kekten söz ettiğimizi varsayalım, hepsinden önce bıçağınızın düzgün kestiğinden ve yeterli büyüklükte olduğundan emin olmalısınız. Rahat kesebilmek için bıçağın orta boyda olması gerekir. Eğer çok küçük olursa keki parçalayabilirsiniz ve çok büyük olursa da hakimiyetinde zorlanabilirsiniz. Bıçağınızı aldıktan sonra kekin düzgün ve eşit parçalara ayrılması için ilk başta ortadan ikiye ayırmak gerekmektedir. Kekiniz artık iki parça durumunda. Bunu dört parça durumunda kesmek için kekinizin tam ortasındaki çizgiyi baz alarak yandan ve yine tam ortadan kesin. Kekiniz artık dört parça durumunda. Her bir dört parçayı da kendi içerisinde tam ortadan düzgünce bölün. Kekiniz artık sekiz parça durumunda. Bunu güzel sunumla misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Zeytinyağlı sarma nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?