Kayısı pastalarda nasıl kullanılır?

Lezzetli pastacı kremalarını renklendiren ve lezzetlendiren meyveler arasında kayısı da yer bulur. İri yahut küçük parçalar durumunda...

 

Tatlı ve lifli formu ile öne çıkan kayısı, besleyici ve hazmı kolaylaştıran meyvelerden biridir. Kokusundan çok aroması ile ona çıkan meyve tatlı ve pastaların içinde devamlı kullanılmaktadır. Kayısı pasta tarfilerinde sos, marmelat, ana malzeme ve süsleme gibi amaçlar için yer bulur.

Kayısının Pastalarda Krema Olarak Kullanımı

Lezzetli pastacı kremalarını renklendiren ve lezzetlendiren meyveler arasında kayısı da yer bulur. İri yahut küçük parçalar durumunda doğranan isteğe göre kuru veyahut taze kayısılarla hazırlanan kremalar pastanın ara katlarında, ek malzeme ihtiyacı duyulmaksızın kullanılanılabilir. Bunun peşi sıra içine kayısı püresi ilave edilen pastacı kremaları da yine pastalardaki yerini alır. Bu krema parça kayısılı kremadan değişik olarak daha turuncumsu, sarı bir renkte olacağından gıda boyası kullanılmaksızın pastaların yüzeyinin tamamını veyahut belli alanlarını süsleyebilir.

Kayısının Pastalarda Pandispanyanın İçerisinde Kullanımı

Kimi yaş pastalarda pandispanya hamuru vanilyalı ve kakaolu olmasının yanında ek olarak meyveli olabilir. Kuru veya taze meyveli pandispanya çeşitlerinden biri de kayısılı pandispanyadır. Bu pandispanya genel olarak kuru kayısıdan yapılmaktadır ve kayısı parçacıkları çok küçük boyutlardadır. 

Kayısının Pastalarda Meyve Olarak Kullanımı

Sos, marmelat, krema olarak kullanılmasının yanında ek olarak kayısı pastalarda ana malzeme olarak da kullanılmaktadır. Bu haliyle pastanın ara katlarına pastacı kreması ile beraber isteğe göre dilim dilim veya küp küp yerleştirilir. İstenirde çekirdekleri çıkarılan kayısılar ortadan ikiye bölünerek veya tam anlamıyla da kullanılabilmektedir. Yaş pastalarda mevsime göre hem taze aynı zamanda kuru kayısı yer alabilir.

 

Kayısı Pastalarda Nasıl Kullanılır?

Kayısının Pastalarda Marmelat ya da Reçel Olarak Kullanımı

Pastaların ara ve üst katında kullanılan kayısı marmelatı veya reçeli aroması ve lezzetinin yanında ara sıra da güzel sarımsı turuncu rengi sebebi ile tercih edilir. Özel olarak tematik ve belli bir kalıba münasip yapılmaya çalışan pastalarda bu renk dikkat çekici ve güzel bir ayrıntıdır. Marmelat ve reçel akıcı bir kıvama sahip olduğundan pastanın dışı kayısı reçeli ile kaplanmaz. Bu malzeme yalnızca ara katlarda ve üst katın küçük alanında kullanılmaktadır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Zencefil pastalarda nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?