Huzursuz bacak sendromu nedir?

Hastalığın tedavisinde, hastanın hikayesi dinlenir ve ona göre bir tedavi biçimi ortaya konur. Eğer bir hastalıktan kaynaklı olarak H...

 

Kısaca HBS olarak bilinen huzursuz bacak sendromu, kişinin uzun bir zaman hareketsiz kalma haline karşılık meydana gelen bir hastalıktır. Bu hastalığın sebebi genellikle belirsiz olsa da, başka ciddi hastalıklar bunu tetikliyor olabilir. Ama genelde beyinde salgılanan bir kimyevi sonucu oluşan nörolojik bir rahatsızlık olduğu düşünülmektedir.

Hastalığın tedavisinde, hastanın hikayesi dinlenir ve ona göre bir tedavi biçimi ortaya konur. Eğer bir hastalıktan kaynaklı olarak HBS gözlemleniyorsa, ilk başta var olan hastalık tedavi edilmelidir. Hastanın kullandığı alkol, sigara ya da antidepresan gibi tetikleyici maddeler gözden geçirilmelidir. Tüm bunlardan sonra hastada bir iyileşme gözlemlenemezse ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Huzursuz bacak sendromu, gündüzleri de görülebileceği gibi genel olarak geceleri artan periyotlar durumunda baş göstermektedir. Bu hastalık yüzünden rahat uyuyamama ya da uykuyu devam edememe haline sıkça rastlanır. Gece yatarken bacakları hareket ettirme dürtüsü veren bu hal, hastaların geceleri kalkıp dolaşması yahut gerilme hareketleri yapmasıyla bir süreliğine dindirilebilir.

Hastaların belirttiğine göre kriz sırasında bacaklarda uyuşma, karıncalanma, yanma ve iğnelenme olarak tarif edilen hisler ortaya çıkar. Bu hal bir ağrı olarak tanımlanamaz. Hasta, karşı koyamadığı bir dürtüyle bacaklarını hareket ettirmek ister. Bu hal uyku sırasında olabileceği gibi, ileri seviyelerinde ise oturur pozisyonlarda dahi kişiye ciddi rahatsızlık verebilmektedir.

 

Bu rahatsızlık, genelde kesin bir sebebi olmasa da, düşük olasılıkla var olan bir hastalıkla bağlantılı olabilir. Bunlar kansızlık, böbrek yetmezliği, hasar görmüş sinirler, şeker hastalığı, vitamin ve magnezyum eksikliği olarak sayılabilir. Ek olarak hamile kadınlarda da bu rahatsızlık görülebilirken, hamilelik sonra kısa bir zaman içinde kendi kendine geçebilmektedir. Alkol ve tütün ürünlerinin fazla ölçüde tüketilmesi ya da kullanılan antidepresanlar bu hastalığı alevlendirebilir.

Huzursuz bacak sendromu, averaj her 100 kimseden 5’inde görülebilmektedir. Genelde orta yaşlı ve yaşlı bireylerde görülürken, çocuklarda da gözlemlenmektedir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Apandist belirtileri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?