Kayak yaparken nelere dikkat edilir?

Kayak sporu temelde ikiye ayrılır. Bunlar atletizm ve dağcılıktır. Geleneksel olarak belli aralıklar ile düzenlenen Kış Olimpiyatları...

 

Kimselerin kışın kar üstünde, ayaklarında takriben 2 metre uzunluğunda, ön uçları hafif yukarı ve arkaya kıvrık bir alet üstünde gerçekleştirdiği bir spor kayaktır. 19. ve 20. yy'da kayak, dünyada spor olarak yapılmaya başlanmış ve yayılmıştır. 

Bir sakatlık halinde acil müdahale için kayak merkezinin uzmanları veyahut acil müdahale eğitimi almış kişi yahut kişiler beklenmelidir.

Acil haller için bir iletişim aracı bulundurulmalıdır.

Kayak zorlu bir spor olduğundan ötürü başlamadan önce muhakkak protein ve enerji içeren yiyecekler alınmak suretiyle enerji seviyesi üst düzeyde tutulmalıdır.

Özel olarak çocukların kask takmasına dikkat edilmesi gerekir.

Yorgunluk hallerinde ara verilmeli ve su takviyesi yapılmalıdır.

Kayak yapmaya başlamadan önce ısınma hareketleri yapılarak kaslar gevşetilmeli ve spora hazır duruma gelinmelidir.

Kayak tehlikeli bir spordur. Eğitmenler eşliğinde eğitim gerçekleştirilmeli ve kayılmalıdır.

Karlar güneş ışığını yansıtır. Şu nedenle koruyucu gözlükler kullanılmalıdır.

Kayak yapacak kişi ekipmanlarını seçerken vücut ağırlığını dikkate almalıdır.

Kayak adrenalinin üst düzeyde olduğu bir spordur. Kalp hastalarının ve hamilelerin bu sporu yapmadan önce doktorları ile konuşup, izin alması tavsiye edilir.

Soğuk havada kayak yapılacağı için burundan nefes almaya dikkat edilmesi gerekir. Tersi durumunda boğaz kuruluğu gibi sorunlar ile karşılaşılabilir.

 

Hareketlere engel olmayacak kıyafetler ile kayak yapılmalıdır.

Pistlerdeki uyarı levhaları kendi ve başkalarının sağlığı için dikkate alınmalıdır.

Kayak sporu temelde ikiye ayrılır. Bunlar atletizm ve dağcılıktır. Geleneksel olarak belli aralıklar ile düzenlenen Kış Olimpiyatları'nda müsabakalar atletizm kayağıdır. Atletizm kayağı kendi arasında Alp disiplini ve Kuzey (İskandinav) disiplini olarak ikiye ayrılır. Alp disiplini ise kendi içerisinde serbest iniş, slalom, büyük slalom çeşitleri bulunmaktadır. Kuzey disiplini ise kendi içerisinde mesafe, uzun mesafe, atlama ve estafet olmak üzere dört kategoriye ayrılır. Bunun yanında her iki disiplinde de bu çeşitlerin karışımından meydana gelen müsabaka türleri vardır.

Kayak yapan amatör ve profesyonel sporcular, Uluslararası Kayak Federasyonu'nun belirlediği kurallara uymalıdır. Bu kuralların yasal bir yükümlülüğü yoktur. Lakin kayak yapn kişinin ve çevresindekilerin güvenliği açısından bu kurallara uyulması gerekmektedir 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Golf nasıl öğrenilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?