Golf nasıl öğrenilir?

Golf öğrenme süresi kişiye ve yeteneğe göre değişkenlik göstermesi ile beraber genel açıdan 20 saatlik bir ders alınması gerekmektedi...

 

İngiliz aristokrasisinden yayılan golf sporunun başlangıcı çok eskilere dayanır. Golf oyununda amaç sahada önceleri belirlenmiş olan 18 adet parkuru golf topuna asgari vuruşu yaparak tamamlamaktır. Golf sporu çok fazla fiziki güç gerektirmiyormuş gibi görünse de fiziki gücün yanında konsantrasyon ve etik görgü kuralları da içeren kompleks bir spordur. Bu spor için bir yaş sınırlaması yoktur. Öğrenmek ve oynamak isteyen her yaştan insan gereken eğitimi alarak bu spora başlayabilir.

Golf öğrenme süresi kişiye ve yeteneğe göre değişkenlik göstermesi ile beraber genel açıdan 20 saatlik bir ders alınması gerekmektedir. Bu sporun eğitimini veren çok özel golf kulüpleri vardır. Her spor türünde olduğu gibi golfte de eğitmen eşliğinde bu spora başlanması, spora başlayan kişi yönünden daha eğitici ve doğru olur. Bu sporda çok fazla kural yoktur. Ama, topun saha dışına atılması veyahut fazla atış yapılmış olması sonucu verilen cezalar vardır. Öğrenmek isteyen kişi ne kadar çok stabil yaparsa, o kadar çabuk öğrenir ve kendini geliştirir. İyi bir golf oyuncusu sabretmeyi bilmeli, geniş bir bakış açısına sahip olmalı ve atışın bir iki adım sonrasını hesaplayabilmelidir. 

Golfte önemli olan noktalardan biri de atış yapılacak mesafeye, zemine ve rüzgara münasip sopa seçimidir. Golf sopaları vuruş açılarına göre biri birinden ayrılır. Doğru sopa seçildikten sonra topa münasip açıyla vurulması ile başarılı atış yapılmaktadır. Örnek verirsek sopanın açısı büyüdükçe topun gideceği mesafe artar. Kısa mesafede doğru atış için düşük açıya sahip bir sopa kullanılmalıdır. 

 

Golf müsabakaları iki biçimde oynanır. Bunlardan biri 18 çukurluk parkurda toplamda azami çukur kazanan kişinin müsabakayı kazandığı, diğeri ise 18 çukuru minimum vuruşla bitiren kişinin kazandığı müsabakalardır. 

Golf sahasının sahip olması gerekli olan sınırları belirlenmiş bir ölçüsü yahut biçimi yoktur. Ayrıca golf sahası, ne kadar farklı ve engebeli olursa oyun da o kadar eğlenceli olur. Bu spora yeni başlayan kişi eğitmen eşliğinde, golf sporunun disiplinini, sabretmeyi ve bakış açısını geliştirir. Ek olarak, puanlamaları ve cezaya neden olacak atışları öğrenir. 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Yelken nasıl öğrenilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?