Itır nerede yetişir?

Itırın ana vatanı Güney Afrika’dır. Dünyanın her yerinde yaygın olarak yetiştirilen, sevilen çiçek türlerinden biridir. Ilıman ikliml...

 

Latince adı Pelargonium olan ıtır Gereniacaea ailesine ait çok senelik bir bitki çeşididir. Botanikte ıtır olarak bilinen ayrı bir tür olmamasına karşın halk içerisinde sardunyaların güzal kokulu türlerine ıtır denmektedir. Gür yaprakları, renkli ve kokulu çiçekleri ile saksılarda ve bahçelerde yetiştirilir.

Itır nerede yetişir?

Itırın ana vatanı Güney Afrika’dır. Dünyanın her yerinde yaygın olarak yetiştirilen, sevilen çiçek türlerinden biridir. Ilıman iklimleri seven ıtır balkon ve bahçelerde, bazı çeşitleri ise iç mekanlarda yetiştirilir. Düzenli sulandığı durumda, yazları havadar ve bol güneş alan, kışları ise soğuklardan korunan nerede ise her yerde yetiştirilebilir.

Önemli ıtır çeşitleri:

P. fragrans'ta x 'Ardwick: Tarçın kokulu yaprakları alışılmadık bir kokuya sahiptir. Pencere önü için uygun çiçektir. 

P. dichondrifolium x ionidiflorum D.L.: Lavanta kokulu, koyu, gri-yeşil yaprakları küçük, koyu pembe çiçeklere sahiptir.

P. Tomentosum: Yaprak merkezinde koyu kahverengi lekeler bulunmaktadır. Yayılıcı bir çeşididir. Yaprakları çikolata- nane kokuludur

P. odoratissimum: Küçük, soluk yeşil yaprakları, dokunulduğunda taze elma kokusu vermektedir. Zarif ve beyaz çiçeklere sahiptir.

P. crispum 'variegatum': Küçük, alacalı ve buruşuk yaprakları güçlü limon kokusuna sahiptir. Yavaş büyüyen bir çeşididir.

P. grossularoides: Yaprakları hindistan cevizi gibi kokuludur.

P. capitatum: Gül kokulu bir çeşididir. Uçucu yağ oranı yüksektir. Kokulu yaprakları aroma verici olarak kullanılmaktadır.

P. citrosum x 'Orange: Pembe çiçeklere, koyu yeşil ve parlak yapraklara sahiptir. Yaprakları narenciye kokuludur.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Kakao nerede yetişir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?