İspanya nasıl bir ülkedir?

Ülkenin resmi dili İspanyolca olmakla beraber özerk bölümlere günlük hayat içerisinde kullanılan diller de söz konusudur. Ülkede konu...

 

Güneybatı Avrupa’da, İber Yarımadası’nda Atlantik Okyanusu ile Akdeniz’in kesişme noktasında yer bulan İspanya sahip olduğu kültürel ve tarihi zenginlikler ile önde gelen turizm ülkelerinden biridir. Portekiz, Fransa, Andora ve Birleşik Krallık’a bağlı Cebelitarık ile komşu olan İspanya 17 özerk bölgeden oluşur ve anayasal monarşi rejimi ile yönetilir.

Ülkenin resmi dili İspanyolca olmakla beraber özerk bölümlere günlük hayat içerisinde kullanılan diller de söz konusudur. Ülkede konuşulan diğer diller arasında Katalanca, Galiçyaca ve Baskça yer bulur.

İspanya 2008 nüfus sayımına göre 45 milyonun üzerinde bir nüfusa sahiptir. Batı Avrupa ülkelerine göre daha az nüfusa sahip olan ülkede nüfus azami başkent Madrid’i çevreleyen alanlarda yer bulur. Nüfusun yoğun olduğu ve ülkenin önde kentleri ise Barcelona, Valencia ve Sevilya’dır. Sanayileşmeye bağlı olarak yaşanan göç dalgası ile devamlı gelişen nüfus ülkede doğum oranındaki azalma ile beraber son 40 yıl içinde düşüşe geçmiştir. Daha fazla Latin Amerika, Doğu Avrupa ve Afrika kıtalarından göç alan İspanya’nın azınlık grupları arasında ek olarak Asyalı göçmenler ile Orta Doğu ve Güney Asyalılar yer bulur.

İspanya'da konut ve inşaat sektörü ülke ekonomisinde önemli kabul edilen bir yere sahip olmakla beraber turizm sektörü de iyi bir gelir kaynağıdır. Dünyanın en fazla ziyaret edilen ülkeleri arasında ilk sıralarda yer bulan İspanya, coğrafi konumuna bağlı olarak özel olarak deniz turizminde de ileridir. Buna ek olarak zengin tarihi mirasa ve kültüre sahip olması nedeni ile İspanya, plajları yanında özel olarak Ortaçağ’dan kalan yapıları ve boğa güreşleriyle de turist çeker.

 

Coğrafi keşiflerle beraber 16. yüzyılda önemli dünya güçleri arasında yer bulan ve 19. yüzyıla kadar deniz aşırı bir imparatorluğa sahip olan İspanya Fransa’dan sonra Avrupa’nın en geniş topraklarına sahip ikinci ülkedir. Ülkede Akdeniz iklimi hakim olmakla beraber iklim özellikleri farklılıklar gösteren bir yapıya sahiptir. Bilhassa Güney kıyılarında belli bir Akdeniz iklimi sözü edilen olmakla beraber içlere doğru gidildikçe kışın daha düşük yazınsa daha yüksek sıcaklıkların yaşandığı ve yağışların düzensizleştiği bir iklim görülmektedir.

Ülkenin önde gelen turizm merkezleri arasında Kanarya Adaları, Balear Adaları ile Endülüs yer bulur. Bunun yanı sıra başkent Madrid de turist çeken kentler arasındadır. İspanya ekonomisini oluşturan diğer sektörler arasında enerji, ulaşım ve telekomünikasyon yer bulur 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Karadağ nasıl bir ülkedir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?