Ankara'da gezilecek yerler

Başkent Ankara'nın gezilmesi görülmesi gereken en güzel yerlerinden bir demet...

 

Devamlı, beton şehir, sıkıcı şehir, memur şehri gibi tanımlamalara maruz kalır Ankara. Bunların haklılık payı olmakla beraber gerçek hal öyle değildir. Tecrübe ile yahut güzel araştırma ile başkent Ankara'ya dair çok fazla şey bulabilirsiniz. 

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

2011 yılınca faaliyete girmiştir. 81 senelik tarihi boyunca çokca önemli ismi ağırlamış bir müzedir. Gerçek koğuşlar, işkence odaları ve darağacıyla gezicilere hizmet vermektedir. Kesinlikle görülmesi gerekli olan bir yerdir.

Diğer

Roma Hamamı

Atatürk Orman Çiftliği

Atakule

Ankara Hayvanat Bahçesi

Ankara Kalesi

Aqua Vega Akvaryum

25 etrafında AVM

Anıtkabir

Hamamönü

Park, bahçe ve caddeler

Kuğulu Park

Tunalı Hilmi Caddesi

7.Cadde

50. Sene Parkı

Göksu Parkı

Mogan Gölü

Gençlik Parkı

Müzeler

Ankara Cumhuriyet Müzesi

Türk Hava Kurumu Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Etnografya Müzesi

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ankara Oyuncak Müzesi

Şeyh Ali Semerkandi Türbesi

Aqua Vega Akvaryum: Türkiye'nin en büyük ve kapsamlı akvaryumlarından birisidir.Yüzlerce balık mevcuttur ve çok önemli özelliği akvaryumun içerisinde tünelde gezi yapıyor olmanızdır. Köpek balıklarıyla içiçe ilginç bir deneyim olabilecektir.

Küçük listede maddeler durumunda gezilecek yerleri kısaca yazmakta yarar var:

Ankara merkeze biraz uzak olmakla beraber gidilmesi gerekli olan türbelerden birisidir. Zira Ali Semerkandi, Hz Muhammed'in manevi oğlu derecesine yükselmiştir ve Hz Muhammed onun hakkında şunları söylemiştir: Fakirlikleri nedeniyle beni ziyaret edemeyen ümmetim, seni ziyaret etsinler. Sen benim evladım olduğun için, sana yapılmış olan ziyareti bana yapılmış gibi kabul ederim.

 

Anıtkabir 

Tabii ki Ankara'ya gelip Anıtkabir'i ve içerisinde bulunan yenilenmiş müzesini ziyaret etmemek olmaz. Ankara'ya özgü belki de çok önemli yapı, Anıtkabir'dir.

Dini Yerler

Şeyh Ali Semerkandi Türbesi

Kocatepe Camii

Hacı Bayram Camii

Augustus Tapınağı

Ankara'da gezilecek yerleri tam olarak yazmaya kalksak sayfalar sürer. Elimizden geldiğince özetleyip, daha fazla yalnızca ankarada bulabileceğiniz yerlere kısaca değinmekte yarar var.

Ankara'da yaşıyor da olsanız, turistik geziye de gelmiş olsanız çokca gezilip görülecek yer mevcuttur. Ayrıca Ankara bu konuda Türkiye'nin en zengin şehirlerinden birisidir. Tarihi, kültürel, turistik, eğlenceli onlarca seçenek bizlere sunulmaktadır. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan İzmir'de görülecek yerler adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?