Kıbrıs'ta gezilecek yerler

Gazimağusa şehrinde bulunan Salamis antik kentini, Truva savaşından dönen Teucer’in kurduğu düşünülmektedir. Kent milattan sonra 4. y...

 

Akdeniz’in üçüncü büyük adası olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, tarihi ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bir bölüm. Özel olarak yaz gibi aylarda yapacağınız seyahatlerde denizin ve kumun tadını çıkarabilir bir yandan da yavru vatanın tarihi güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz.

-Salamis

Gazimağusa şehrinde bulunan Salamis antik kentini, Truva savaşından dönen Teucer’in kurduğu düşünülmektedir. Kent milattan sonra 4. yüzyılda bir deprem nedeni ile bütünüyle yıkılmıştır. Kentin tekrar inşası, Bizans zamanında imparator Konstantin tarafından yaptırılmıştır. Ama bu yeni kent de 7. yüzyılda Araplar tarafından büyük bir zarar görmüştür. Yine de son yıllarda antik kentin tiyatro, hamam ve alışveriş alanı gezilebilmektedir. Yüksek sütunlar ve heykeller dönemin sanatsal anlayışına hayran kalmanızı sağlayacak kadar güzelliklerini korumaktadırlar.

-Girne Limanı ve Kalesi

Girne Kalesi, Kıbrıs'ta gezip görmeniz gerekli olan yerlerin başında geliyor. Bizanslılar tarafından savunma amacı ile yapılmış olan ve 7. yüzyıldan başlayarak bugünümüze kadar taşınmış bu kule, bugünlerde müze olarak kullanılmakta. Kalenin içine girdiğinizde çokca önemli yapıyı birlikte görmeniz mümkün. George Kilisesi, Venedik ve Luzinyan Kulesi ve Batık Gemi Müzesi Girne Kalesi’ni beraber göreceğiniz müzeden çıkınca yine çok popüler olan Girne Limanı'nda manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Günü romantik bir şekilde sonlandırmak içinse limandan güneşin batışını izleyebilirsiniz.

 

-Selimiye Camii (St. Sophia Katedrali)

Selimiye Camii Lefkoşa'da yer bulur. Lüzinyan zamanında, 13. yüzyılda inşa edilen ve aslı bir katedral olan Selimiye Camii, Kıbrıs'ın en görkemli yapılarından ve ibadethanelerinden biridir. Özel olarak St. Sophia katedrali olarak inşa edilen bu yapı Osmanlılar tarafından camiye çevrilmiştir. Yapı, Kıbrıs'taki gotik mimari örneklerinden biridir ve ziyaret esnasında görkemi ile sizi de muhakkak etkisi altına alacaktır.

-Mavi Köşk

Son yıllarda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bünyesinde müze durumunda varlığını sürdüren Mavi Köşk, mimarisi ve harikulade mavi rengiyle görenleri anında etkisi altına alır. Köşkün içerisinde gezerken bir yandan da bir zamanlar şurada yaşanan hikayeyi bilmek geziyi daha da heyecan verici bir duruma getirir. Hikaye, köşkün içerisinde yer alan tünellerde saklıdır. Hikayeye göre; 1974 senesinde gerçekleşen Kıbrıs Harekatı’nda köşkün sahibi benzer zamanda da silah taciri Pablo Palivides köşkün içerisinde yer bulan tünellerden firar etmiştir. Gizemleri ve mimarisi ile gözleri üzerine çeken köşkün son can alıcı ve en etkileyici noktası ile enfes boğaz manzarasıdır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Kaş turu adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?