Çam fıstığı nerede yetişir?

Yeşil çam kozalaklarının içerisinde gelişerek büyürler. Kozalakların koyu olan renkleri açılmaya başlar. Bu kozalaklar türlü metotlar...

 

Fıstık çamının kozalaklarının içerisinde, etrafı sert kabuklarla çevrili bir tohum olan çam fıstığının besin değeri hayli yüksektir ve Türk Mutfağı'nda da kullanılmaktadır. Işık isteğinin çok olması nedeni ile büyüdükçe kolları genişler ve şemsiye gibi yayılarak uzar. Yirmi beş metreye kadar uzayabilen bu ağaç iğne yapraklı olup tohumunu kozasında saklar. 

Yeşil çam kozalaklarının içerisinde gelişerek büyürler. Kozalakların koyu olan renkleri açılmaya başlar. Bu kozalaklar türlü metotlarla toplanır ve çam fıstıkları ayrılır. Yağış haline göre Ocak ve Haziran ayları arası toplama dönemlerindendir. 

İşlem görmemiş çam fıstığı ev ortamında çimlendirilip belli boya kadar yetiştirilebilir. Birkaç çam fıstığı tohumu, bir nebze suda bir gün bekletilerek, küçük saksı veyahut bardağa yumuşak toprak doldurularak ekilir. Toprağın yumuşak toprak olmasına dikkar gösterilir. Sulama işlemi sprey yardımıyla yapılmaktadır. Çimlenen çam fıstığı tohumu toprak üstüne çıkar. 5-6 cm boya ulaştığında daha büyük bir saksıya alınır. Güneş alan mekanda yeri sık değiştirilmeden büyütülür. 

Tüm Akdeniz ülkelerinde yaygın olarak yetişen çam fıstığı güneşli yerleri sever, soğuk iklimlerde gelişemezler. Nerdeyse her tür toprakta yetişirler, en fazla geçirgen ve gevşek kumlu toprakta gelişebilirler, rutubet isteği bir hayli fazladır. Türkiye'de hayli geniş bir alana yayılmıştır, en yoğun olarak bulunmuş olduğu yöreler İzmir, Aydın ve Muğla'dır. Türkiye'de Türk Standartları Enstitüsü tarafından üç tipe ayrılmıştır. Bunlar; kozalak tipi, yumuşak, iri ve dolgun gövdeli, Aydın tipi, iri-ufak ve az dolgun gövdeli, Maraş tipi, uzun ince ve gevrektir.

 

Pinus adıyla anılan cinsten çam fıstığı elde edilir. Portekiz, İspanya, İtalya'da yaygınlık göstermektedir. Kuzey Amerika'da ise üç ana türden fıstık çamı elde edilir. 

Protein yönünden oldulça zengindir. 100 gram çam fıstığı 580 kaloridir. 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Defne nerede yetişir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?